Redukcja kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie pandemii

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z dużymi kosztami. W dobie pandemii konieczność uiszczania opłat i prowadzenia firmy może jednak stanowić ogromny problem. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, które pozwalają obniżyć koszty bez uszczerbku dla jakości świadczonych usług lub oferowanych produktów. Jak więc zredukować koszty funkcjonowania firmy i zwiększyć pulę środków na inwestycje?

Obniżenie kosztów wynajmu biura

Wynajem biura pod działalność firmy zawsze wiąże się z kosztami, które są stałe w każdym miesiącu. Obniżenie wysokości czynszu może być trudne, ale nie niemożliwe. Warto więc porozmawiać z właścicielem lokalu i negocjować cenę biura. Gdy to się nie uda, można poszukać lokalu w korzystniejszej cenie. Jeśli stacjonarne biuro nie jest niezbędne, aby firma prawidłowo funkcjonowała, warto zrezygnować z wynajmu. Dotyczy to zwłaszcza tych działalności, które świadczą usługi przez Internet. Jeśli jednak firma musi posiadać własny adres, rozwiązaniem może być biuro wirtualne. Takie biura działają w prestiżowych lokalizacjach, dzięki czemu można uzyskać wiarygodny adres. Współpraca z wirtualnym biurem stwarza również szansę dostępu do sali na szkolenia lub indywidualnego gabinetu w atrakcyjnych cenowo warunkach.

Konto bankowe i składki ZUS

Aby zaoszczędzić na wydatkach firmowych, warto przyjrzeć się zapisom umowy z bankiem, który prowadzi rachunek przedsiębiorstwa. Nawet niewielka opłata miesięczna, w skali roku, może złożyć się w całkiem znaczną kwotę. Dziś oferta banków jest jednak znacznie większą niż jeszcze kilka lat temu i swobodnie można przenieść się do miejsca, gdzie prowadzenie rachunku firmowego, wypłata z bankomatów i obsługa kart płatniczych będą w pełni darmowe.

Prowadzenie firmy wiąże się także z koniecznością odprowadzania składek na ZUS. Jeśli jednak firma dopiero zaczyna funkcjonować na rynku, jej właściciel może skorzystać z ulgi na start, która sprawia, że przez 6 miesięcy opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne nie będzie wymagane. Przez kolejne 2 lata prowadzący działalność gospodarczą może płacić składki w obniżonej wysokości. Jeśli przychody firmy nie przekraczają 120 tysięcy złotych, przedsiębiorca może skorzystać z tak zwanego Małego ZUS Plus.

Obniżenie kosztów zakupu sprzętu

Zakup odpowiedniego sprzętu i wyposażenia do firmy wiąże się z dość dużym wydatkiem. Dobrym rozwiązaniem może być zakup urządzeń pochodzących z drugiej ręki. Taki sprzęt często pochodzi z korporacji, które zdecydowały się na jego wymianę. Urządzenia używane do tej pory są więc sprzedawane po niższej cenie. Sprzęt niezbędny do pracy można również znaleźć na giełdach internetowych lub w serwisach ogłoszeń. Drukarkę i inne urządzenia biurowe można także wynajmować od dostawcy za comiesięczny abonament. Warto też przyjrzeć się zużyciu energii elektrycznej i pamiętać o wyłączaniu sprzętów i światła, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie są one niezbędne.

Oszczędności na materiałach eksploatacyjnych

Prawie każda firma musi korzystać z urządzenia do drukowania dokumentów lub materiałów promocyjnych. Tusze i tonery stanowią jednak najdroższy materiał eksploatacyjny, gdyż oryginalny wkład to niemały wydatek. Prostym sposobem na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych jest skorzystanie z wysokiej jakości alternatywy, jaką stanowią zamienniki tuszów i tonerów. Ich ceny są zazwyczaj nawet o połowę niższe niż oryginały. Niektórzy obawiają się jednak, że takie tusze i tonery nie będą w stanie zapewnić wystarczająco dobrej jakości wydruków. Prawda jest taka, że, jeśli wybierze się zamienniki z najwyższej półki, potrafią one drukować w równie wysokiej jakości, jak oryginały. Zamienniki wyróżniają się pięknym odwzorowaniem kolorów, trwałością wydruku i niezawodnością. Poza tym, sprawdzają się one zarówno w drukarkach atramentowych, jak i laserowych.

Zobacz, szeroką ofertę wysokiej klasy zamienników do tuszy i tonerów na https://tonatuszu.pl/.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 3 =