Bratki i stokrotki w Twoim ogrodzie – jak je uprawiać?

Kwiaty stanowią przepiękną ozdobę. Ciężko wyobrazić sobie bez nich przydomowy ogród lub działkę. Każdy preferuje inne kolory i gatunki tych niezwykle urodziwych roślin. Tym razem zwrócimy uwagę na kwiaty drobne – urocze stokrotki i dostojne bratki. Można je z powodzeniem uprawiać w ogrodzie i uczynić z nich skromną, a zarazem wyjątkową kwiatową dekorację.

Stokrotki w ogrodzie

Stokrotki to jedne z najbardziej wiosennych kwiatów. To one często potwierdzają, że zima w końcu ustąpiła miejsca radosnej wiośnie. Najpopularniejszą odmianą są stokrotki pospolite, które często porastają przydomowe trawniki i okolice blokowisk. Często mawia się, że są to rośliny dwuletnie, gdyż najbardziej obficie kwitną w drugim roku od zasadzenia. Ich uprawa jest stosunkowo prosta, dlatego to dobre kwiaty nawet dla początkujących ogrodników.

Jak uprawiać stokrotki ogrodowe?

Uprawa stokrotek w ogrodzie zwykle nie jest problematyczna. Gleba, na której są sadzone te kwiaty, powinna być żyzna i mieć odczyn obojętny. Ziemia zaś musi być wilgotna, dlatego trzeba pamiętać o regularnym, lecz nie nazbyt intensywnym podlewaniu. W pielęgnacji stokrotek ważne jest także usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu same kwiaty będą dłużej kwitnąć. Podczas uprawy warto stosować odpowiedni nawóz wieloskładnikowy. Nie trzeba go używać częściej, niż 3 razy w sezonie.

Jak wykorzystać stokrotki w wyjątkowy sposób?

Stokrotki ogrodowe to wyjątkowo urocze kwiaty, które kojarzą się z lekkością, naturalnością i uśmiechem. Można je posadzić na rabatach wraz z innymi kwiatami, dzięki czemu różne gatunki będą podkreślać swoje piękno. Stokrotki lubią być sadzone grupowo, dlatego warto to wykorzystać, tworząc wyjątkowe dywany kwiatowe, które po zakwitnięciu będą robiły niesamowite wrażenie.

Bratki ogrodowe

W niektórych miejscach bratki są najbardziej popularne jako… jadalna dekoracja ciast. Oprócz tego są to jednak dostojne, delikatne kwiaty, które już z daleka zachwycają intensywnie fioletową barwą. Podobnie jak stokrotki są uważane za kwiaty dwuletnie, choć z innego powodu – bratki bowiem, inaczej zwane fiołkami, kwitną dopiero w drugim roku od zasadzenia.

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Nasiona bratków ogrodowych należy wysiewać w czerwcu, a kwiatów spodziewać się następnego roku. Warto wybierać dla nich miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Ziemia powinna być żyzna i lekko wilgotna, podobnie jak w przypadku stokrotek. Bratki ogrodowe zazwyczaj dobrze znoszą warunki zimowe, mimo to warto je zabezpieczyć przed mrozem przy pomocy suchych liści. Między roślinami należy zachować pewną odległość, najlepiej ok. 15-20 cm. Jeśli bratki mają się pojawić w ogrodzie jak najszybciej, można kupić już kwitnące sadzonki. Wówczas samo zasadzenie rośliny i dbanie o nią jest zdecydowanie prostsze.

Jak zaaranżować bratki ogrodowe?

Bratki to kwiaty, które często spotyka się w donicach, również w ogrodzie. W ten sposób można je ciekawie zaaranżować, wykorzystując przy tym dekoracyjne doniczki. Ciekawym pomysłem jest sadzenie fiołków ogrodowych w koszykach, które można następnie ustawić w wybranych zakątkach ogrodu. Z kolei obsadzając bratkami rabatki, warto zapewnić im towarzystwo tulipanów, z którymi przepięknie się komponują.

Wyjątkowy wiosenny ogród bratków i stokrotek

Stworzenie pięknego wiosennego ogrodu z bratkami i stokrotkami staje się bardzo proste. To kwiaty łatwe i przyjemne w uprawie, dlatego świetnie nadają się na początek przygody z dbaniem o swój ogród. Warto zastosować je w aranżacji własnego cichego zakątka i sprawić sobie nieco przyjemności ich przepięknym zapachem.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *