Ogródek ziołowy

Każdy miłośnik gotowania nie może obejść się bez wachlarzu ziół. Nie trzeba ich kupować – wiele z nich można hodować w ogrodzie. Nie wymagają wiele trudu, a ich uprawa odwdzięcza się z nawiązką. Nie tylko ładnie wyglądają oraz zapewniają zapasy aromatycznych przypraw, ale również są cenionymi roślinami leczniczymi. Jak zacząć uprawiać w ogródku zioła oraz jakie zioła wybrać?

Jak zacząć?

Połową sukcesu w uprawie ziół jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla tych roślin. Większość ziół lubi nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Jak każda roślina zioła potrzebują spokoju, więc najlepiej byłoby żeby były osłonięte przed wiatrem. Ogródek ziołowy stworzyć można z kilku doniczek na kuchennym blacie/parapecie. Wtedy mamy dostęp do ulubionych ziół zawsze w zasięgu ręki w trakcie kulinarnych przygód. Gdy nasza kolekcja się rozszerzy na tyle że braknie dla nich miejsca w pomieszczeniu, można przenieść zioła do warzywniaka. Znalezienie miejsca na kącik ziołowy w ogrodach pełnym kwiatów również jest dobrym pomysłem. Kwitnące zioła dopełnią swoim wyglądem i zapachem każdy ogród. Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretne miejsce na posadzenie, można przystąpić do przygotowania odpowiedniej ziemi. Najlepiej uprawiać zioła na żyznej glebie o obojętnym pH. Warto wzbogacić podłoże nawozem dla lepszych efektów. Jak w przypadku prawie każdej rośliny, przed posadzeniem ziemię trzeba przekopać, spulchnić i usunąć wszelkie chwasty. Tym lepiej przygotujemy ziemię, tym lepsze efekty otrzymamy. Jeżeli chodzi o samo sadzenie ziół mamy kompletną dowolność. Czy sadzimy je pojedynczo czy też w grupach, czy korzystamy z rabat, grządek a może doniczek. Nie ma to większego znaczenia jeżeli chodzi o efektywność. W zależności od naszych roślin ozdobnych możemy wtopić tam lepiej wyglądające zioła (warto zwrócić uwagę na np. miętę dobrze wpasowującą się w wiele ogródków). Pamiętać należy jedynie o tym, żeby większe rośliny nie zasłaniały większych (większe z przodu, mniejsze z tyłu).

Co posadzić w ogródku ziołowym?

  • Bazylię (bazylia wonna, Ocimum basilicum) – Jest to roślina jednoroczna zbierana przez całe lato. Charakteryzuje się połączeniem słodkości i pikantności. Używana w kuchni na najróżniejsze sposoby.
  • Koper ogrodowy – znany i lubiany element wielu dań, koperek również należy do ziół. Potrafi urosnąć do prawie metra, a zbierać możemy zarówno liście (w okresie całego sezonu) jak i brązowe nasiona. Przydatność kopru jest nieoceniona, dzięki niemu kiszone warzyw nabierają niepowtarzalnego aromatu. 
  • Estragon (bylica draganek, Artemisia dracunculus) – Jest to bylina która dorasta nawet do metra wysokości. Zbierana jest dwa trzy raki do roku w okresie kwitnienia. Należy uważać by Estragon nie przerodził się w niepotrzebnego gościa ponieważ rozrasta się bardzo szybko. Francuski estragon charakteryzuje się delikatnością i słodyczą z gorzkimi notami. Rosyjska wersja w smaku jest dość ostra, aczkolwiek zapach nadal ma słodki.
  • Mięta pieprzowa (Mentha piperita) lub Mięta zielona (Mentha spicata) – Bylina której nikomu nie trzeba przedstawiać. Liście mięty można zbierać przez cały okres trwania sezonu. Między miętą pieprzową a zieloną różnice w smaku i aromacie są marginalne, jednak w przypadku uprawiania mięty częściej można się spotkać z miętą pieprzową.
  • Tymianek właściwy (Thymus vulgaris) – znany od starożytnych cywilizacji tymianek posiada bardzo szerokie spektrum działania zdrowotnego. Jest niezastąpiony w przypadku problemów z gardłem i jamy ustnej. Zbierać go można cały sezon, jednak poleca się szczególnie zwrócić na niego uwagę na początku kwitnienia. Posiada lekko gorzkawy i pikantny smak, a zapach aromatyczny.

O czym należy pamiętać?

Uprawiając zioła należy regularnie, ale niezbyt obficie je podlewać. Czasem warto odchwaszczać ziołowy kącik by zioła mogły spokojnie rosnąć. Nie należy zostawiać roślin samych sobie, należy je regularnie podcinać by nie urosły ponad nasze wymagania. Rośliny jednoroczne sadzi się na wiosnę, jednak te wieloletnie też nie zawsze przetrwają zimę i należy je wymieniać. Zbioru świeżych ziół najlepiej dokonać w suchy i pogodny dzień w godzinach przedpołudniowych 

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *