Na lotniskach czas odprawy wydłuża się

Nawet pięć razy dłużej czeka się w kolejce na odprawę – napisał w piątek dziennik „Corriere della Sera”. Po wprowadzeniu paszportu zapanował chaos, w krajach UE stosuje się różne procedury bez żadnej koordynacji a pasażerowie w państwach Unii tracą na lotniskach średnio półtorej godziny więcej niż wcześniej.

Największy włoski dziennik podaje przykłady trudności, z jakimi muszą liczyć się pasażerowie: wyniki negatywnych testów na obecność koronawirusa bywają nieuznawane, formularze z danymi osobowymi  w niektórych państwach trzeba wypełnić online, a w innych na papierze. Czasem na lotniskach brakuje jeszcze czytników cyfrowych kodów.

„Istnieje ryzyko, że lato stanie się w Europie biegiem z przeszkodami i upłynie pod znakiem wielogodzinnych kolejek do odprawy, bo od podróżnych wymaga się spełnienia różnych warunków”- podkreśla „Corriere della Sera”. Międzynarodowe organizacje zrzeszające linie lotnicze oraz lotniska krytykują to, że wśród 27 państw Unii Europejskiej jest co najmniej 10 różnych sposobów weryfikacji tego samego cyfrowego certyfikatu Covid. Mając przed sobą sezon turystyczny to wszystko może spowodować prawdziwy zator i setki tysięcy ludzi utkną na lotniskach.

Cytowany w artykule William Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) oświadczył: „Kiedy ruch powróci do poziomu 75 procent tego sprzed pandemii w 2019 roku , czas od przekroczenia drzwi terminalu do wejścia do samolotu może sięgnąć sześciu godzin z powodu kontroli sanitarnych podczas odprawy czy na granicy”.

W momencie gdyby pasażerów było tyle, ile przed pandemią, to czas ten wzrósłby do 8 godzin- ostrzega IATA.

Grupa stowarzyszeń działających w lotnictwie cywilnym w Europie napisała list do szefów państw i rządów krajów UE list, w którym wyrażono ubolewanie z powodu braku koordynacji działań i kontroli. Podkreślono też w nim,  że ryzyko jeszcze większego chaosu na lotniskach w krajach UE w nadchodzących tygodniach jest jak najbardziej realne.

Trzeba zrobić wszystko, by pasażerowie nie stracili cierpliwości – konstatuje „Corriere della Sera”.

Korespondencja: Ewa Trzcińska  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *