Jaki był miniony rok szkolny w szkołach Anders w Marche i Umbrii? Relacje nauczycielek

We wrześniu 2020 roku Szkoła Anders we Włoszech obchodziła swoje szóste urodziny. Chociaż trudno w to uwierzyć, to już od sześciu lat w Maceracie w Marche dzieci i młodzież uczą się języka polskiego, tradycji, kultury, historii i geografii Polski. Sukcesywnie, w tym samym celu, otwarte zostały placówki w Perugii i Ankonie. Od lat wiele nauczycielek zaangażowanych jest w pracę w szkole, a projekt rozwija się pod skrzydłami Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche (AIPNM) i przy intensywnej współpracy z Konsulatem Honorowym w Ankonie, Konsulatem i Ambasadą RP w Rzymie.

W tym wyjątkowym roku szkolnym 2020/2021 wielu rodziców nie poddało się i zapisało młodych Polaków do auli Anders. Świadomi restrykcji i ograniczeń podyktowanych pandemią, nie zrezygnowali z nauki w szkole polonijnej. Kilka miesięcy w strefie pomarańczowej i czerwonej zmusiło zespół szkół Anders do zupełnie innej pracy, do przeprowadzenia lekcji w wersji hybrydowej.

Nauczycielki natychmiast dostosowały tryb nauczania tak, aby nie stracić kontaktu ze swymi uczniami. Niechęć do kamery i cyfrowej lekcji była jednak odczuwalna. „W tym szczególnym roku szkolnym praca z dziećmi była utrudniona, choć możliwa – na szczęście! Liczymy z całą naszą kadrą na to, że przyszły rok będzie lepszy i że będzie możliwość nauczania stacjonarnego” – tak wyraziła swe nadzieje Joanna Cieślak, nauczycielka języka polskiego w Maceracie.

„Wspaniałym elementem łączącym nie tylko uczniów poszczególnych klas, ale i klasy trzech placówek szkoły był projekt zatytułowany Intuicja przyszłości – polska myśl nowatorska od Poniatowskiego do Lema w Szkołach Polonijnych Anders w Marche i w Umbrii. Pozwolił on na przeprowadzenie lekcji o wspólnej tematyce, ale i na wspólne przedstawienie rezultatów tej pracy w formie wystawy, filmu czy folderu” – mówi Anna Traczewska, koordynatorka Szkoły Anders. „Wielkim sukcesem cieszył się przygotowany na święto 3 maja 2021 r. krótki film na temat pierwszej polskiej konstytucji. Kolejne rezultaty będą udostępnione publiczności już we wrześniu” – dodaje Traczewska. Fundusze na ten cel przekazała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, został on współfinansowany ze środków polonijnych MSZ. Szkoła, dzięki Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” otrzymała również dotacje na prowadzenie działalności polonijnej od KPRM. Z tych środków sfinansowano zakup materiałów dydaktycznych, z których korzystają bezpośrednio uczniowie. 

„Ta forma współpracy pozwoliła Szkole Anders na ugruntowanie znajomości, która od lat rozwija się na odległość nie tylko między uczniami i nauczycielkami, ale i między całymi szkołami. To zaś jest ważne, gdyż wspólne cele jednoczą polskie i polsko-włoskie rodziny, zamieszkujące centralne Włochy. Dzięki temu czujemy wzajemną obecność i jesteśmy sobie bliscy, jak w jednej rodzinie” – mówi Elżbieta Antosik, nauczycielka języka polskiego w Perugii.

„Mimo oczywistych trudności związanych z pandemią, ten rok szkolny dał nam wiele satysfakcji ze spotkań z dziećmi i młodzieżą, a fakt, że uczniowie nie mogli doczekać się powrotu do auli po lekcjach online, utwierdził nas jeszcze bardziej w przekonaniu, że nasza praca ma sens” – dodaje nauczycielka z Ankony Maja Mielcarska

„Tego co zabrakło w minionym roku szkolnym to prawdziwa zabawa w klasie, interaktywność i integracja między dziećmi, które dzielnie wytrwały na lekcjach prowadzonych wyłącznie online! Wprawdzie pandemia przeszkodziła w prowadzeniu lekcji, ale nie powstrzymała entuzjazmu kadry w realizacji programu. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będzie nam dane wyrazić osobiście i bezpośrednio chęć oraz przyjemność, z jaką podchodzimy do tego projektu” – zapewnia Agnieszka Wieczorek, koordynatorka auli w Perugii.

Natomiast Katarzyna Stroińska z auli w Ankonie doceniła dojrzałość swych podopiecznych: „Jesteśmy niezmiernie dumne z uczniów naszej szkoły oraz z wyników, jakie uzyskali w minionym roku szkolnym! My, nauczycielki, mogłyśmy się od nich uczyć determinacji oraz pozytywnego nastawienia w każdej sytuacji”.

„Za nami kolejny rok nauki, pełen wrażeń pozytywnych, jak i negatywnych. Dla mnie był to rok wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy miałam możliwość nauczania naszych najmłodszych uczniów. Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się ponownie w nowym roku szkolnym” – dzieli się swoimi wrażeniami Alicja Rosada, nauczycielka języka polskiego z przedszkola w Maceracie. To bardzo ważnym jest, aby podtrzymywać kontakt z językiem polskim w grupie dzieci w wieku przedszkolnym. Najmłodsi odpowiedzieli bardzo pozytywnie na zaproponowane interaktywne lekcje przez komputer. 

Nauczycielka historii i geografii z Umbrii, Ewa Ostrowska, nie ukrywa, że: „Miniony rok szkolny dla auli w Perugii był ogromnym wyzwaniem. Kadra, od samego początku, musiała mierzyć się z przeciwnościami dyktowanymi skomplikowaną sytuacją epidemiologiczną regionu. Niestety wszystkie nasze zajęcia musiały się odbyć w formie zdalnej. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyli nas rodzice i z optymizmem patrzymy w przyszłość”.

„Zależy nam na podtrzymaniu polskości wśród naszych dzieci na ziemi włoskiej” – mówi Anna Malesza jedna z założycielek Szkoły Anders w Perugii. Chcemy przekazać to, co najważniejsze: język i tradycje oraz podtrzymać podwójną tożsamość polsko-włoskiej młodzieży”. Anna Siek, nauczycielka języka polskiego jako obcego, gorąco zachęca rodziców, aby jak najwcześniej posyłali swoje dzieci do polonijnych szkół: „Nauka języka polskiego daje dziecku urodzonemu czy wychowywanemu za granicą możliwość wzrastania w dwóch kulturach. To nie tylko możliwość rozmawiania z polskimi dziadkami i kuzynami czy kolegami, ale również możliwość odnalezienia się bez problemu w przynajmniej dwóch krajach. To również – w przyszłości – szansa na bezpłatne studiowanie w Polsce czy większe możliwości na rynku pracy”.

Do zapisów na nowy rok szkolny zaprasza rodziców również nauczycielka historii i geografii z auli w Maceracie Iwona Żabowska: „W Szkole Anders nie zwolniliśmy tempa nawet na moment. Spotykaliśmy się z naszymi uczniami stacjonarnie i online, w zależności od wciąż zmieniających się sytuacji w naszych regionach. Ładujemy teraz baterie na nowy rok szkolny, na który serdecznie zapraszamy!”.

Już wkrótce wszystkie trzy placówki Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS rozpoczną zapisy na kolejny rok szkolny. 

Facebook Anders Ankona

Facebook Anders Macerata

Facebook Anders Perugia

Korespodencja z Marche Anna Traczewska, Szkoła Anders.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *