Ankona: Kuba Stankiewicz dedykuje swój koncert żołnierzom 2. Korpusu Polskiego wykonując utwory Wojciecha Kilara i Henryka Warsa

Z okazji obchodów 77. rocznicy wyzwolenia miasta Ankony przez 2. Korpus Polski, Kuba Stankiewicz wystąpił na ankońskiej scenie Mole Vanvitelliana 18 lipca 2021 r. o godzinie 21.00 podczas Ancona Jazz Summer Festival 2021. Koncert “KUBA STANKIEWICZ SOLO – KILAR” został zorganizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, Konsulatem Honorowym RP w Ankonie i Stowarzyszeniem Włosko-Polskim Nowym w Marche. Występ Stankiewicza poprzedziło trio innego znanego pianisty Andrea Domenici. Polski artysta był natomiast gościem Ineke – Pinheiro – Cavalli Trio, które zakończyło występ tego wieczoru. 

Kuba Stankiewicz jest uznawany za jednego z najlepszych pianistów jazzowych nie tylko w Polsce, w Europie, ale i na świecie. Intensywnie studiował pod koniec lat 80-tych w bostońskiej Berklee School. Wiele koncertował na scenach amerykańskich. To doświadczenie wzmocniło jego styl, którego nigdy nie porzucił – lirycznego i sentymentalnego, który wiąże go z krajem pochodzenia. Koneser polskiej tradycji muzycznej, zarówno klasycznej, jak i współczesnej, Kuba szczególnie wyróżnił się w ostatnich latach nagraniami skierowanymi do kompozycji polskich autorów, takich jak Bronisław Kaper. 

W Ankonie Kuba Stankiewicz zdecydował się zaprezentować muzyką wielkiego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Ogromna sympatia biła od polskiego artysty kiedy zapowiadał utwory, które zamierzał zagrać. Szkoda, że silny wiatr uniemożliwił wysłuchanie koncertu na otwartym powietrzu, na dziedzińcu portowego fortu. Wśród zaproponowanej tego wieczora muzyki znalazła się ta autorstwa Henryka Warsa, ojca licznych ścieżek dźwiękowych do polskich, a następnie amerykańskich hollywoodzkich filmów. Zaproponował jego utwory, ponieważ Henryk Wars był jednym z żołnierzy generała Andersa, przewędrował Iran, Bliski Wschód i właśnie Włochy, zanim osiągnął sukces na międzynarodowej scenie.

Stankiewicz występował już kilka razy na festiwalu w Ankonie, najpierw w 2017 roku z grupą Echoes of Heroes Giuseppe Bassiego dedykowaną Henry’emu Manciniemu, a rok później jako trio, zawsze pozostawiając ogromne wrażenie delikatności połączonej z maestrią techniczną, którą niezmiernie docenili organizatorzy imprezy. Brawami nagrodzili muzyka nie tylko włoscy słuchacze, ale i przedstawiciele Instytutu Polskiego w Rzymie, zastępca dyrektora pani  Kamila Grzybowska-Kisiel oraz Magdalena Widłak Avolio, wraz z panią Konsul Honorową RP z Ankony Cristiną Gorajski Visconti, a także członkami Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche.

Po koncercie włosko-polska publiczność podeszła do artysty prosząc o pamiątkowe zdjęcia i autografy. Słuchacze wyznali, że nie można było się oprzeć i nie podśpiewywać podczas zagranego utworu “Miłość ci wszystko wybaczy”. Niezapomniane wrażenia, cudowny wieczór z polskim akcentem.

Fotografie i korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.