Epidemia nie zwalnia tempa. Kiedy i gdzie obowiązuje Green Pass we Włoszech

Epidemia we Włoszech nie zwalnia tempa. W piątek 23 lipca zarejestrowano 5143 nowych zakażeń wirusem Covid, a 17 osób zmarło. W stosunku do poprzedniego tygodnia zanotowano dwa razy więcej przypadków: od poniedziałku 12 lipca do piątku 16 lipca liczba nowych zakażonych wynosiła 20.089, tydzień wcześniej 9.928, a dwa tygodnie wcześniej 5.181 – podają włoskie media. Stopniowo zwiększa się też liczba osób hospitalizowanych na terapii intensywnej.

Regiony włoskie pozostają w białej strefie jeszcze przez kilka tygodni, potem prawdopodobnie nadejdą kolejne ograniczenia. Według danych włoskiego Instytutu Zdrowia – Istituto Superiore di Sanità – na razie 19 regionów znajduje się w sytuacji umiarkowanego ryzyka, chociaż najbliżej parametrów strefy żółtej są CalabriaSardegnaSiciliaVeneto i Lazio, a 2 regiony są określane jako obszary niskiego ryzyka (Basilicata i Valle d’Aosta).

Tymczasem wariant Delta rozprzestrzenia się coraz szybciej na całym świecie i obecnie dominuje już w Europie. Potwierdzają to Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Ecdc) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), które apelują aby kontynuować szczepienia.

Obowiązek posiadania Green Pass

Od 6 sierpnia we Włoszech aby uczestniczyć w niektórych zajęciach i eventach wymagany będzie tzw. Green Pass z kodem QR dostępny w formacie papierowym lub elektronicznym. Dokument nie jest obowiązkiem szczepienia, ponieważ osoby, które nie są zaszczepione, mogą pokazać aktualne negatywne testy na Covid. Oficjalne informacje na stronie rządowej: link . Od 1 lipca jest dostępny także certyfikat EU digital certificate (Green pass) który ułatwia podróżowanie do i z krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Green Pass będzie obowiązywał aby uczestniczyć w eventach sportowych, targach, kongresach, aby wejść do muzeum, parku rozrywki, ośrodków termalnych, sportowych, na baseny, do sali gier, kasyno, aby wejść do teatru, kina, na koncerty, aby przystąpić do egzaminów na stanowiska publiczne. Obowiązuje także w barach i restauracjach w zamkniętych pomieszczeniach. Dyskoteki pozostaną zamknięte.

Green Pass uprawniający do wstępu do wymienionych powyżej lokali i na eventy będzie ważny dla osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *