We Włoszech drastycznie wzrosła liczba bezdomnych. Emilia Romania pierwszy region, który zapewni lekarza osobom bezdomnym

Bezdomni w regionie Emilia Romagna będą mieli lekarza pierwszego kontaktu. Izba Rady Regionalnej jednogłośnie zatwierdziła projekt przedstawiony przez regionalnego radnego Partii Demokratycznej Antonio Mumolo, który oświadczył, że nawet ci, którzy nie mają miejsca zamieszkania, będą mieć zapewnionego lekarza.

Ten problem stał się szczególnie ciężki w okresie pandemii ponieważ osoby, które nie mają lekarza pierwszego kontaktu, nie mogą wykonywać wymazów molekularnych, na które wymagana jest recepta lekarska a ich leczenie odbywało się tylko i wyłącznie za pośrednictwem pogotowia ratunkowego

We Włoszech liczba osób bezdomnych ostatnio wzrosła drastycznie. Szacuje się, że obecnie w kraju przebywa 60 tys. bezdomnych: 8 na 10 to mężczyźni, a ponad połowa z nich to obcokrajowcy. Ostatnie oficjalne  dane dotyczące osób bezdomnych z 2014 roku podają  50.724 osób bezdomnych.

Jeszcze dwadzieścia lat temu były to głównie osoby z problemami zdrowotnymi, alkoholizmem i narkomanią. Dzisiaj bezdomni to ludzie, którzy stali się biedni: ojcowie żyjący w separacji, którzy nie mogą się utrzymać, zbankrutowani przedsiębiorcy, emeryci z minimalnym zasiłkiem, którzy nie mogą płacić czynszu i rachunków; wszystkie te osoby, które są usuwane z urzędu zameldowania, a w konsekwencji straciły prawo do leczenia. ”

Mumulo zaznacza „Jeżeli jest coś, czego nauczył nas Covid, to to, że prawo do leczenia jest prawem zbiorowym, gwarantującym także zdrowie wszystkich. Osoby bezdomne nie były odpowiednio objęte opieką podczas pandemii. Ale dzięki tej ustawie możemy zmniejszyć nierówności, a lekarz sprawi, że poczują się obywatelami jak inni”.

Korespondencja: Aneta Malinowska – autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *