Kupić nowy czy używany samochód, jaki wybrać?

Wielu zastanawiających się nad zakupem pierwszego auta zapewne rozważy jedynie zakup pojazdu używanego, bo takowy jest tańszy i to znacznie, choć tego typu opcja ma też i swoje wady, czyli brak tych najbardziej nowoczesnych systemów i co równie istotne jest już po części wyeksploatowany, czyli widać po nim to zużycie po elementach takich jak kierownica i fotel kierowcy, a nawet po innych detalach.

Nowe auto

Jeśli chodzi o auto nowe, to dość wielu z nas wybiera kredyt, bo generalnie większość nie ma wystarczających osobistych oszczędności. Chyba że dana osoba sprzeda opcję taką jak nieruchomość, którą otrzymała w spadku.

Natomiast jeśli chodzi o kredyty brane w banku, to zazwyczaj wygrywa ten najniżej oprocentowany, którego raty mają tę akceptowalną wysokość. Istotnym jest też i to, że wybranie takiego kredytu to w czasach obecnych niechodzenie po bankach, po to, by porozmawiać z przedstawicielem konkretnego banku.

Dziś strony internetowe banków zawierają także kalkulatory kredytów, do których się wprowadza nasze miesięczne przychody, profesję, wiek i kilka innych istotnych parametrów. Potem rzecz jasna taki kalkulator podaje nam odpowiedzi na nasze pytania i to w formie liczbowej. Dlatego też porównywanie ofert dziś jest ekspresowe.

Kilka istotnych wzmianek o autach używanych

Auta używane zazwyczaj są znacznie tańszymi od nowych i każdy też wie doskonale o tym, że mają one wiele wad. Nikogo nie odstrasza to, że mają one jakieś drobne uszkodzenia lakiernicze lub drobne defekty elementów ozdobnych z tworzyw.

Tego typu mankamenty wizualne raczej nikogo nie odstraszają, bo zdecydowanie większe problemy mogą tkwić w tej nienabijanej klimatyzacji lub w silniku. Zwłaszcza w tych wersjach sportowych źle eksploatowany silnik może wymagać znacznej inwestycji, które zapewne się nie zwróci.

Dlatego też takowe pojazdy wnikliwie sprawdzamy, choć i sprawdzenie nie gwarantuje tego, że w porę wykryjemy jakiś ukrytą wadę. One mogą się kryć dość głęboko i ujawniać tylko wtedy gdy wkręcimy silnik na wysokie obroty i na dokładkę utrzymamy go na nich przez jakieś trzy minuty. Czasami tylko taki test ujawni poważną wadę danego egzemplarza, wadę, która zazwyczaj dyskryminuje dany ładnie wyglądający samochód.

Auta składane z dwóch

W niektórych częściach świata sprzedaje się auta zespawane z dwóch i na dokładkę z tym cofniętym licznikiem, ale w wielu innych prawnie jest to zakazane. Jak zwykle problem tkwi w tym, że w krajach Europy Zachodniej przeszłość aut najczęściej jest weryfikowalną, ale na wschodzie bywa z tym różnie. Dlatego też ludzie zazwyczaj bawią się w to cofanie liczników i ukrywanie defektów pojazdów, po to, by sporo zarobić na egzemplarzu danego modelu, który powinien zostać jedynie zezłomowany.

Tak niestety jest w wielu częściach świata i dlatego poszukiwanie ideału trwa czasami miesiącami, choć prawo zmienia się nawet w przypadku tych najbiedniejszych krajów, czyli z biegiem lat spraw powiązanych z tego typu oszustwami ubywa i to właśnie cieszy chętnych na zakup atrakcyjnego używanego samochodu.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z autoryzowanym dealerem Mitsubishi i Hyundai AutoCentrumLis.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *