Zaraz po Sardynii także Sycylia w ogniu

Aby uciec od płomieni i gorącego powietrza dziesiątki ludzi schroniło się na plaży, stamtąd Straż Przybrzeżna ewakuowała ich na pontonach i łodziach patrolowych. Tylko w Katanii zaangażowanych jest dziesięć załóg strażackich. Pożary rozprzestrzeniają się także w innych prowincjach na Sycylii, m.in Palermo, Messyna, Enna, Syrakuzy …, które dewastują rozległe tereny roślinne wyspy. Do akcji gaśniczej dołączyły także samoloty-amfibie Canadair, na pomoc przybywają jednostki strażackie z innych regionów Włoch.

Tylko w od początku 2021 roku szacuje się 300 rozległych pożarów na terenie wyspy – alarmują eksperci – w ciągu zaledwie 24 godzin strażacy musieli interweniować aż 800 razy na terenach leśnych i polach uprawnych. Władze Regionu Sycylii zwróciły się o interwencję Narodowej Ochrony Cywilnej.

Niestety wiele pożarów nadal jest wzniecanych umyślnie przez przestępców, chociaż także przez roztargnienie i niedbalstwo – przyznaje Fabrizio Curcio, szef Narodowej Ochrony Cywilnej na konferencji prasowej – a przy wysokich temperaturach i suszy na terenach roślinnych i ogólnych warunkach klimatycznych zagrożenie jest ogromne. Dlatego należy zgłaszać każdy mały pożar zanim nie doprowadzi się do sytuacji krytycznej – apeluje do mieszkańców i turystów.

Jednocześnie Curcio podziękował wszystkim funkcjonariuszom straży pożarnej na Sycylii i na Sardynii i w innych regionach Włoch za nadzwyczajną pracę i poświęcenie.
One thought on “Zaraz po Sardynii także Sycylia w ogniu

  1. Patrycja

    Dzień dobry 🙂 W dniu 19/08 miałam przylecieć do Katanii na zaplanowane wakacje. Niestety nie jestem w stanie odwołać lotu. Czy w obecnej sytuacji przylot jest bezpieczny? W internecie jestem w stanie znaleźć wyłącznie zdjęcia spalonych kurortów sprzed kilku dni i chciałabym dowiedzieć się od źródła jak sytuacja wygląda aktualnie?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *