Relacja z obchodów rocznicy wyzwolenia Senigallii

SENIGALLIA – to miasto które obchodzi rocznicę swego wyzwolenia z rąk okupanta od 1944 roku. Tak właśnie 4 sierpnia 2021 r. o godzinie 18.30 w salach ratusza dźwiękiem trąbki rozpoczęła się ceremonia  wspomnienia Alberto Zavatti, burmistrza któremu zawdzięcza się odrodzenie miasta po okropnościach i zniszczeniach II wojny światowej.

Przedstawiciele miasta na czele z burmistrzem Massimo Olivetti przewodniczyli uroczystościom w obecności wicekonsul Agnieszki Paciorek, która reprezentowała Ambasadę RP w Rzymie. Podczas swego wystąpienia podkreśliła istotę walki żołnierzy polskich: “Dzięki poświęceniu naszych przodków odzyskaliśmy wolność i szczęście, szczęście mnoży się, gdy się nim dzielimy. W czasach epidemii powinniśmy o tym pamiętać, aby wzmocnić nasze serca.” Na tę chwilę zadumy przybyła również pani Maria Teresa Bulhak-Jelska, prezes Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego Nowego w Marche w towarzystwie Urszuli Stefańskiej-Andeini, prezes Związku Polaków we Włoszech oraz Cristiny Gorajskiej Visconti, pełniącej funkcję konsula honorowego RP w Ankonie. Obecni byli przedstawiciele karabinierów i policji, a także liczne stowarzyszenia kombatantów ze swoimi sztandarami i flagami. 

Pani konsul i burmistrz miasta złożyli wieńce laurowe pod tablicami upamiętniającymi wyzwolenie miasta, umieszczonymi pod loggią ratusza. Jedna z tablic została ufundowana przez ojca pani prezes Bulhak-Jelskiej. Tablice te są dowodem na braterską walkę o wolność 2. Korpusu Polskiego ramię w ramię z włoskimi kombatantami.

W katedrze oddano hołd przy grobie biskupa Umberto Ravetty, a następnie obecny biskup Senigallii prałat Franco Manenti i proboszcz katedry, ks. Aldo Piergiovanni odmówili modlitwę za zmarłych. 

Uroczystości wyzwolenia zakończyły się wieczorem na Piazza Garibaldi tradycyjnym koncertem zespołu muzycznego „Città di Senigallia”. Zabrzmiał hymn polski i włoski, kolejny dowód na polsko-włoską przyjaźń.

Korespondencja i zdjęcia z Marche Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *