Premier Włoch: G20 w sprawie Afganistanu, pomoc humanitarna, wspólna strategia wobec imigrantów i walka z terroryzmem

Premier Mario Draghi podczas nadzwyczajnego spotkania G7 zwołanego przez Włochy w sprawie Afganistanu podziękował „wszystkim, którzy starają się zapewnić powodzenie operacji ewakuacyjnych w Kabulu, w szczególności armii amerykańskiej, brytyjskiej i niemieckiej”.

Premier Włoch podkreślił, że najważniejsze jest teraz zakończyć zaplanowaną ewakuację do końca sierpnia, a następnie utrzymać dalszy kontakt oraz możliwość bezpiecznego tranzytu organizacji międzynarodowych przez Afganistan także po tym terminie. Draghi zaapelował do przywódców G7 by tak jak Włochy przekierowały środki przeznaczone wcześniej dla afgańskich sił zbrojnych na pomoc humanitarną. Nalega także aby poczynić ogromne wysiłki aby wspólnie opracować strategię w sprawie imigrantów, ponieważ jak dotąd taka koordynacja nie powiodła się ani na poziomie europejskim, ani na światowym. Kluczowym tematem była także wspólna walka z terroryzmem, w ramach której trzeba wykorzystać wszystkie środki dyplomatyczne i finansowe, jakimi dysponujemy.

Podsumowując, Mario Draghi oświadczył, że musimy otworzyć się na ścisłą współpracę z innymi krajami i współdziałać na poziomie G20, ponieważ niektóre kraje, takie jak Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Turcja i India mają możliwość kontrolowania sytuacji w Afganistanie. Szczyt G20 planowany jest w pierwszej połowie września.

Źródło: www.governo.it
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *