Padwa, polskie ślady w mieście Światowego Dziedzictwa Unesco

Padwa, od niedawna wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco, jest również pełna polskich świadectw:  Kopernik, Kochanowski, Jan III Sobieski, Stefan Batory, Krzysztof Sapieha, św. Jan Paweł II… , jednym słowem, to obowiązkowy przystanek na szlaku wielu polskich turystów. A wierzcie, naprawdę warto tu przyjechać!

Przy okazji przypomnijmy tylko, że to już ostatnie dni wystawy fotograficznej zadedykowanej Karolowi Wojtyle w Bazylice św. Antoniego w Padwie (wstęp wolny).

Prato della Valle – tu rozpoczyna się nasz spacer po Padwie. To największy we Włoszech plac i zarazem jeden z największych w Europie. Plac z końca XVIII w. jest otoczony dwoma rzędami posągów (łącznie 78 wybitnych postaci), wśród których można odnaleźć królów Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego.

Kolejny obowiązkowy etap spaceru po Padwie to oczywiście Papieska bazylika św. Antoniego w Padwie. Oprócz Grobu i relikwii św. Antoniego Padewskiego znajdziemy tu polską kaplicę z kryptą jeszcze z czasów Krzysztofa Sapiehy i innych słynnych polskich i litewskich osobistości, którzy mieszkali w Padwie.

Tuż obok malowidło upamiętniające postać polskiego papieża św. Jana Pawła II

Pielgrzymi z całego świata przybywają do Bazyliki św. Antoniego – zw. Il Santo – jednej z popularniejszych sanktuariów w Europie aby oddać cześć patronowi zakonów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych, ludzi i rzeczy zaginionych … i dotknąć jego grobu.

Padwa, to także słynny uniwersytet, gdzie kształcili się m.in Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski.

Cóż, to urzekające i eleganckie miasto, pełne wspaniałych miejsc i zabytków, warto zwiedzić choćby raz w życiu…

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka: WloskiCafe

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *