Dolomity: Lorenzago – ulubione miasteczko papieża Jana Pawła II

Wybierając się na wakacje w Dolomity warto zajrzeć do Lorenzago di Cadore (prov. Belluno) – to niewielka miejscowość w Dolomitach, w której wielokrotnie gościł latem papież Jan Paweł II, a następnie Benedykt XVI ceniąc sobie malownicze, słoneczne położenie a także błogie otoczenie łąk i lasów.

Tuż przy wjeździe do Lorenzago zobaczymy plakat kierujący turystów i pielgrzymów do Muzeum papieży. W muzeum można obejrzeć nie tylko liczne zdjęcia ale i pamiątki po papieżu Janie Pawle II i Benedykcie XVI.

Przy głównej drodze znajduje się kościół Santi Ermacora e Fortunato upamiętniający wewnątrz i na zewnątrz polskiego papieża.

9 lipca 1987. podczas swoich słynnych letnich pobytów w Cadore papież Wojtyła przeszedł ścieżką górską nr 336, która prowadzi z Lorenzago na przełęcz Mauria, a następnie po raz pierwszy odwiedził Lorenzago. Trzydzieści lat później Lorenzago uczciło to wydarzenie nadając trasie nazwę ścieżka papieża Jana Pawła II – Sentiero del Papa Giovanni Paolo II. Od tamtej pory trasą przechodzą nie tylko turyści ale i pielgrzymi z całego świata. Trasa prowadzi do Sanktuarium na świeżym powietrzu zadedykowanego Janowi Pawłowi II , które znajduje się w Mirabello (około pół godziny spaceru od centrum Lorenzago).

Także w okolicznych miejscowościach znajdziemy ulice, place, a nawet szpital zadedykowane polskiemu papieżowi.

Korespondencja; Agnieszka B. Gorzkowska, autorka bloga WloskiCafe

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *