Przeprowadzka do Włoch z dzieckiem – jak to zorganizować?

Włochy nie są dla Polaków tak popularnym kierunkiem emigracji jak Wyspy Brytyjskie czy Niemcy, jednak statystyki pokazują, że kraj ten każdego roku przyciąga kilka tysięcy naszych rodaków, którzy decydują się zmienić miejsce zamieszkania. To także dobry wybór, jeśli w grę wchodzi przeprowadzka do Włoch z dzieckiem – to kierunek mocno nastawiony na rodziny. Italia zachwyca pięknymi krajobrazami, ciekawą historią i fantastycznym klimatem. Dowiedz się, jak przygotować się do takiej wyprawy: na kilka miesięcy, a może nawet na całe życie…

1. Przeprowadzka do Włoch z dzieckiem – co jest ważne na początku?

2. Dokumenty potrzebne we Włoszech

3. Formalności po przyjeździe

4. Koszty przeprowadzki

Przeprowadzki do Włoch często motywowane są względami zawodowymi i ekonomicznymi. Poradzą tu sobie specjaliści: informatycy, lekarze, inżynierowie. Zatrudnienie znajdują również opiekunki dziecięce i opiekunowie zwierząt. Stale poszukuje się również niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, a zarobki są na tyle dobre, że dla wielu rodaków to ogromna szansa.

Przeprowadzka do Włoch z dzieckiem – co jest ważne na początku

Jeżeli chcesz zamieszkać na terenie Włoch, jeszcze przed wyjazdem zadbaj o wszelkie aspekty bytowe. Bardzo ważna jest znajomość języka. Oczywiście, jeśli przejrzysz źródła internetowe, zauważysz, że niejeden autor czy autorka bloga zadeklaruje: „To we Włoszech nauczyłam/nauczyłem się włoskiego”, jednak bez umiejętności komunikacyjnych będzie ci bardzo trudno. Mieszkańcy w tym pięknym kraju są patriotami, a ich styl życia raczej nie zakłada komunikacji w języku angielskim.

Najlepiej też jeszcze w Polsce zadbać o znalezienie miejsca pracy – możliwy jest kontrakt lub praca przez agencję – oraz możliwość mieszkania w wynajętym, ale poniekąd własnym domu lub mieszkaniu. Jeśli będziesz mieć własną nieruchomość, znacznie uprości to całą przeprowadzkę do Włoch. Tak zdarza się jednak rzadko – na szczęście możesz wykorzystać pomoc rodziny, znajomych lub agencji zlokalizowanej we Włoszech.

Możesz wybrać się w tę podróż samochodem, zwłaszcza gdy nie masz wielu rzeczy – wykonaj wówczas kompleksowy przegląd auta, by uniknąć przykrych niespodzianek po drodze – albo skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. Sprawdź na: www.transport-wlochy.eu/przeprowadzki/.

Dokumenty potrzebne we Włoszech

Tuż przed wyjazdem zgromadź wszystkie potrzebne dokumenty. Zabierz:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dyplomy ukończenia szkół,
  • akt urodzenia każdego członka rodziny,
  • akt ślubu.

Przyda się zaświadczenie o niekaralności wymagane przez niektórych pracodawców. Zanim zmienisz miejsce zamieszkania przetłumacz wszystkie dokumenty u tłumacza przysięgłego i skopiuj w kilku egzemplarzach.

Z pewnością przyda ci się ubezpieczenie zdrowotne z kartą EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymasz w oddziale NFZ. Takie ubezpieczenie obowiązuje na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. Nie nastawiaj się jednak, że wszystkie świadczenia na terenie Włoch będą bezpłatne. Karta ta nie uprawnia także do zabiegów planowych. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobra decyzja to wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane – po zamieszkaniu na terenie Włoch automatycznie nabywasz prawa pracownicze.

Formalności po przyjeździe

Włoską granicę przekroczysz na podstawie dowodu osobistego. Później możesz cieszyć się włoskim dolce vita przez 90 dni po przeprowadzce. Każdy, kto mieszka w tym kraju dłużej, musi wyrobić sobie pozwolenie na pobyt – permesso di soggiorno. Do tego potrzebny ci będzie codice fiscale, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Włoski numer identyfikacji podatkowej jest niesamowicie istotny. Możesz zostać zapytany o niego, gdy zechcesz zapisać się na kurs czy przy zakupie telefonu komórkowego.

Osoby decydujące się na nowe życie we Włoszech muszą zgłosić się do właściwego dla swojego nowego miejsca zamieszkania urzędu, aby dokonać meldunku. Znajduje się on i w większym, i w mniejszym mieście. Przeprowadzkę przypieczętujesz w biurze ASL, uzyskując wpis do SSN niezbędny do korzystania z włoskiej służby zdrowia. Nie wszystkie formalności załatwisz w jeden dzień. Z pewnością jednak ludzie w urzędach są życzliwi i przekażą ci garść informacji. Włosi to bardzo przyjazny naród – ludzie powiedzą ci to na pewno. Z tego też względu nie musisz obawiać się o aklimatyzację dziecka w szkole – kultura nakazuje w tym miejscu otwartość.

Koszty przeprowadzki

Do przeprowadzki wkalkuluj koszty podróży. Są one uzależnione od czasu, miejscu za granicą, rzeczy, które ze sobą zabierasz. Inaczej rzecz ma się, gdy w Polsce pakujesz tylko podstawowe przedmioty, inaczej, gdy większą ilość potrzebną do dalszego życia. Koszty oczywiście wzrastają, gdy pakujesz całą rodzinę. To nie jest wyprawa na wakacje, a emigracja – musisz liczyć się z tym, że po przyjeździe na każdym kroku będą czekały cię dodatkowe wydatki. Włochy nie należą do najtańszych państw, a przynajmniej pierwsze lata mogą okazać się pod tym względem kłopotliwe.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *