Ferrara: śladami polskiego astronoma i przygotowania do Roku Kopernikańskiego

Mikołaj Kopernik przybył do Ferrary z Padwy w 1503 roku ponieważ koszty utrzymania i egzaminów były niższe niż w Padwie czy Bolonii. Ferrara była jednak niemal równie ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym dzięki wpływom potężnego rodu d’Este, a wydział medycyny i prawa przyciągał wielu studentów z innych krajów Europy.

Tak więc na Uniwersytecie w Ferrarze, o czym informuje pamiątkowa tablica prowadząca do biblioteki, 31 maja 1503 r. Mikołaj Kopernik ukończył studia i uzyskał ostatecznie tytuł doktora prawa kanonicznego.

Przygotowania do 550 rocznicy urodzin Kopernika

W związku z 550 rocznicą urodzin wybitnego polskiego astronoma, matematyka, kanonika, prawnika, lekarza i ekonomisty, która będziemy obchodzić w 2023 r. (Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku), Alessandro Balboni, delegat z Ferrary ds. relacji z uniwersytetami i projektów europejskich nawiązał kontakty z przedstawicielami Torunia i innymi miastami związanymi z wielkim uczonym, aby wspólnie rozwinąć współpracę naukową, gospodarczą, promocji produktów, lokalnej gastronomii i wina, turystyki i wzajemnych możliwości inwestycyjnych dla firm z Ferrary i Polski – „…. naszym zamiarem jest uatrakcyjnienie nadchodzącego „Roku Kopernikańskiego”/…/ i uczynienie z niego laboratorium możliwości promocji i rozwoju miasta i uczelni” – powiedział w wywiadzie dla www.cronacacomune.it (30.12.2020) asesor Alessandro Balboni.

Tymczasem zapraszamy do najstarszej restauracji we Włoszech i na świecie (co potwierdza także Księga Rekordów Guinnessa)  AL BRINDISI w Ferrarze z 1435r. , gdzie w 500 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w 1973 roku zawitali nawet prymas Polski Stefan Wyszyński z ówczesnym arcybiskupem Karolem Wojtyłą, aby wznieść toast za astronoma w lokalu, w którym niegdyś sam się stołował.

Jednak według włoskich ekspertów ze stowarzyszenia Locali Storici d’Italia w lokalu „Al brindisi” już znacznie wcześniej, bo w 1100r. mieściła się już jadłodajnia/stołówka zwana „Hostaria del Chiuchiolino” – karczma/zajazd pijaczka, gdzie stołowali się robotnicy wznoszący tuż obok katedrę.
W słynnej karczmie bywali min. Cellini, Tiziano, Vecellio, Tasso,  Ariosto, i wreszcie, nie tylko stołował się, ale i zamieszkiwał w pokojach na 1 piętrze Mikołaj Kopernik, podczas swoich studiów prawa kanonicznego w Ferrarze w 1503r.
Dzisiaj restauracja-enoteca Al brindisi należy do rodziny Pellegrini,  zwykle jest oblegana przez turystów, ale poza sezonem należy do ulubionych miejsc wielu stałych mieszkańców Ferrary.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka WloskiCafe

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *