SANA, COSMOFARMA, ON BEAUTY – potrójny event targowy w Bolonii

Do tradycyjnie odbywających się w czasach przed pandemią we wrześniu targów Sana, Międzynarodowego Salonu Produktów Naturalnych w tym roku dołączyły eventy Cosmofarma ReAzione  i  Onbeauty by Cosmoprof.

W ceremonii otwarcia tych wyjątkowych targów w dniu 9 września uczestniczył m.in. Stefano Bonaccini, prezydent regionu Emilia Romania, który podkreślił znaczenie tego obszaru dla gospodarki Włoch i wyraził swoje zadowolenie, że wreszcie sektor targowy może ruszyć: w tym samym momencie oprócz Bolonii prawie jednocześnie odbywały się targi CIBUS w Parmie i kolejne w Rimini.

Bardzo starannie do jesiennych targów przygotowały się bolońskie targi, zachowując wszelkie środki ostrożności, a Gianpiero Calzolari, prezydent Bologna Fiere ze szczególną dumą podkreślił, że zakończyła się modernizacja obiektu i właśnie podczas tych targów do użytku został oddany ostatni pawilon  – 37,  który gościł między innymi Sycylię z jej darami natury.

33 edycja targów Sana, które odbyły się w dniach 9-12 września to 600 wystawców i setki nowości produktowych. Oczywiście, wśród wystawców nie mogło zabraknąć Polski. Po raz pierwszy w Italii wystawiała się Senelle Cosmetics z Opola, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających. To młoda stażem, bo powstała w 2017 roku, ale bardzo dojrzale i świadomie podążająca swoją drogą firma, założona i kierowana przez Łukasza Janiszewskiego. Nazwa marki powstała z połączenia wyrazów sensualny i belle. Przy produkcji swoich preparatów bazują na innowacyjnym pozyskiwaniu roślinnych surowców, dedykując je dla pań w każdym wieku. Produkty nagradzanej marki Senelle zostały zainspirowane porami roku i podzielone na cztery serie, a każda z nich bazuje na olejowych substancjach aktywnych Oléoactif® DIAM oraz Oléoactif® Pomegranate. Senelle może być przykładem, jak należy przygotować się do bycia wystawcą: profesjonalnie pokazane produkty z opisami po angielsku i włosku, specjalnie przeszkolony zespół i zatrudniona tłumaczka mówiąca świetnie po włosku i angielsku, a także osoba do kontaktu na terenie Italii.  Przed targami firma skontaktowała się z Polską Izbą Biznesową we Włoszech, która wsparła ją organizacyjnie, służąc cennymi radami i pomocą praktyczną. Stoisko Senelle było cały czas oblegane, a sądząc po ilości odbytych rozmów z klientami z całej Europy, rezultaty nie dadzą na siebie czekać. Marką zainteresowała się też jedna ze znanych blogierek włoskich, właśnie dzięki temu, że …. w firmie potrafiono ją zaciekawić produktami, z zapałem przedstawianymi przez młodą tłumaczkę Karolinę, a potem przez przedstawicielkę firmy na Włochy – Marzenę Świerczewską    (https://www.senelle.it/). Swoimi doświadczeniami dzieliła się z młodą polską firmą Małgorzata Kawalec z Resibo, która – jak nam powiedziała – wpadła ze swoim włoskim dystrybutorem na szczególnie jej bliskie targi Sana przy okazji objazdu włoskich sklepów z produktami Resibo.

Na targach była też inna firma z Opola – INGENII Professional, gdzie Katarzyna Bąk również miała ręce pełne roboty. Do udanych boloński event zaliczy też z pewnością SUNEWmed+, bo jak nam powiedziała Katarzyna Karwowska- Pytraczyk zawarto wiele ciekawych znajomości biznesowych, z których z pewnością pewien procent zamieni się na konkretne rezultaty.

 Na brak zainteresowania nie mogła narzekać też firma Mikama z Opatówka, wystawiająca się z brandem DIET – FOOD na Cosmoparma.

Jednak z przykrością odnotowaliśmy też, że były i takie firmy z Polski wokół których była totalna cisza…. Brak ciekawie wyeksponowanych materiałów, siedząca w kącie osoba wpatrzona we własny telefon nie zachęcało przechodzących do zatrzymania się.

A trzeba przyznać, że w Bolonii działo się! – dziesiątki interesujących konferencji tak z obszaru bio jak i farmacji, to tego pokazy kucharskie a w niedzielę pokazy fryzjerskie, na żywo oglądane przez wielu profesjonalistów i nie tylko. Każdego dnia przygotowano wiele seminariów i konferencji tak w samym centrum targów jak i w każdej z jego hal. Po latach przerwy spowodowanych pandemią znowu można było podzielić się doświadczeniami i zobaczyć tendencje na nadchodzące sezony.

Coraz mocniej zaznacza się w naszym codziennym życiu tak żywność z kategorii bio jak i sposób zachowania respektujący naturę i jej zasoby. Po raz kolejny Bolonia na kilka dni stała się centrum tak świata bio, jak i przypomniała nam wszystkim, jak bardzo potrzebujemy kontaktów bezpośrednich, których nie zastąpią wydarzenia online.

Jeszcze w tym miesiącu w Bolonii międzynarodowe targi CERSAIE, o których też opowiemy.   

Korespondencja: Ewa Trzcińska  –   ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *