Florencja: Pierwsze spotkanie polonijne w siedzibie Konsulatu Honorowego RP

W miniony piątek (8 października) w siedzibie Konsulatu Honorowego RP we Florencji odbyło się pierwsze spotkanie polonijne. Pan Konsul Honorowy RP Stefano Barlacchi zaprosił do niedawno otwartej siedziby przedstawicielki włosko -polskiego Stowarzyszenia kulturalnego w Toskanii, prezes włosko -polskiego Stowarzyszenia promocji społecznej „Pro Polonia” oraz Panią Katarzynę Włodyka De Simone, autorkę książek o włoskiej tematyce, na stałe mieszkającej w Toskanii.

Pan Konsul oprowadził zaproszonych po konsulacie. Pokazał pierwsze polskie książki, które zostały podarowane na rzecz nowo otwartej placówki we Florencji.

Pani Halina Lorenc oraz Pani Katarzyna Włodyka De Simone również przyniosły książki w darze.

Po wizytacji pomieszczeń konsulatu goście zasiedli wygodnie w fotelach. Pan Konsul przedstawił po krótce plany i piersze projekty, które będą realizowane w placówce. Chciałby organizować spotkania włosko polskie nie tylko o charakterze kulturalnym, ale ma nadzieję, że pomiędzy dwoma krajami nastąpi również wymiana biznesowa.

Omawiano plany związane ze zbliżającym się uroczystym otwarciem Konsulatu, który ma nastąpić 5 listopada br.

Panie ze Stowarzyszenia kulturalnego w Toskanii zaoferowały wystawianie zbiorów, którymi dysponują, między innymi kolekcją polskich lalek, strojów regionalnych czy szopek krakowskich. Z nostalgią wspomniano też o spotkaniach kulturalnych w jednej z kawiarni florenckich przy Placu Katedralnym, które odbywały się od 2017 roku, a zostały przerwane z powodu pandemii.

Po omówieniu spraw organizacyjnych zaproszeni wraz z Konsulem oraz żoną Pana Konsula przeszli do Hotelu Londra na poczęstunek.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Korespondencja z Toskanii oraz zdjęcia Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *