Rzym: pierwsze uroczyste obchody Dnia Nauczyciela we Włoszech

Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej w Polsce. Święto to zostało ustanowione w 1972 roku i obchodzone jest 14 października – w dniu powstania Komisji Edukacji Narodowej. 

Do ogrodów Ambasady RP w Rzymie 25 września 2021 o godzinie 15.00 na uroczyste, bo pierwsze w historii Włoch, obchody Dnia Nauczyciela polskiego i polonijnego zostali zaproszeni przez ambasadora i obu konsulów RP wszyscy nauczyciele pracujący w Italii. 

Nauczyciel polonijny to nie zawód, nauczyciel polonijny to misja, pasja i powołanie. Dlatego w imieniu ministra Przemysława Czarnka pani ambasador RP Anna Maria Anders odznaczyła medalami Komisji Edukacji Narodowej panie: Joannę Wesołowską, Annę Smolińską oraz Agatę Jankowską za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty we Włoszech. 

Laureatką pierwszej edycji konkursu na nauczyciela polonijnego została pani Edyta Kurzanowska z Sobotniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria, która to w ogrodach ambasady otrzymała z rąk prezesa ROP-u statuetkę „Bursztynowa Kreda”. Panie Renata Olszewska z ludoteki w Genui, Justyna Skiba z ludoteki w San Benedetto del Tronto, Beata Kędzierska ze szkoły w Padwie i Bernadetta Janiszewska ze szkoły w Veneto otrzymały wyróżnienia I i II stopnia w konkursie dla nauczycieli polonijnych. Nagrody rzeczowe oraz nagrody specjalne ufundowała pani poseł Joanna Fabisiak, która w swoim przemówieniu podkreśliła, jak bardzo urzekło ją zaangażowanie i poświęcenie nauczycielek w okresie pandemii. 

Tego dnia lokalna Rada Oświaty Polonijnej skorzystała z okazji i w imieniu kadry szkolnej podziękowała za pracę Ambasady, przyznając odznaczenie pani Annie Marii Anders. Szczególnie doceniono współpracę z wydziałami konsularnymi w Mediolanie i Rzymie. Zostały wręczone medale uznania paniom konsul: Adrianie Siennickiej i Agacie Ibek-Wojtasik, które najbardziej przyczyniły się do owocnego rozwoju placówek szkolnych. ROP doceniła również codzienne wysiłki i ogromne wsparcie współpracowników konsulów, pań: Kamili Kowalskiej i Małgorzaty Stachna-Cremonino.

Ze strony organizatorów na koniec tego popołudnia wszyscy nauczyciele z Włoch otrzymali pamiątkowe dyplomy uznania i upominki w podziękowaniu za zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa polskiego i polonijnego. 

To wyjątkowe popołudnie uświetnił występ aktorów Teatru „Trykot” z Rzymu pod kierunkiem Aleksandra Mincera spektaklem „Moniuszko i Fredro w Apeninach”. 

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *