Każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w polskim Narodowym Programie Szczepień, który przyjął szczepienie przeciwko COVID-19 (jedna lub dwie dawki) poza granicami kraju, szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneka i Johnson & Johnson), może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w Polsce, w celu uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (tzw. green pass).
W przypadku posiadania Certyfikatu wystawionego przez inny kraj członkowski UE nie ma obowiązku dodatkowego uznawania go w Polsce.
Warunkiem niezbędnym do wprowadzenia szczepienia dokonanego za granicą, do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1) i uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID-19 (tzw. green pass) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:
oryginału wraz z kopią dokumentu (certyfikatu/zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia;
tłumaczenia na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1 przez tłumacza przysięgłego;
oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgoda na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.