Scalea: Projekt Explore Scalea, portal internetowy i konferencja

W piątek, 22 października, o godz. 16:00 w siedzibie Proloco di Scalea w ramach projektu promocji tożsamości kulturowej i turystyki o nazwie Explore Scalea  odbyła się inauguracja polskojęzycznej wersji wspomnianego portalu internetowego i wideokonferencja z przedstawicielami urzędu miasta Władysławowa.

Projekt  „Explore Scalea” jest projektem opierającym się na tożsamości kulturowej i promocji turystycznej, zrodzonym z chęci i potrzeby ponownego odkrycia oraz podzielenia się miejscami, zdarzeniami i postaciami, które tworzyły historię  Scalei. Bijącym sercem tej inicjatywy jest zabytkowe centrum miasta, rdzeń wielowiekowej tożsamości mieszkańców Scalei. Jest to portal, na którym można zwiedzić to piękne włoskie miasteczko, oraz przewodnik dla turystów z możliwością zwiedzania i uzyskania informacji na temat każdego obiektu znajdujacego się w centum starego miasta. 

W dniu wczorajszym została zainaugurowana  wersja polskojęzyczna wspomnianego portalu internetowego ,dostępna poprzez serię płytek ceramicznych zaopatrzonych w kod QR, przyklejanych do najciekawszych miejsc w Scalei, począwszy od jej średniowiecznego historycznego centrum,  wykonanych ręcznie we współpracy z lokalnymi rzemieślnikami.

W tyle widoczny kod QR

Tłumaczenie na język polski jest efektem współpracy i partnerstwa między miastami Scalea (Włochy )a Władysławowem (Polska). Dzięki możliwości wideokonferencji z reprezentantami urzędu  miasta Władysławowa, mogliśmy cieszyć się wspólnie i udostępnić inauguracje na profilach społecznościowych. 

Link wideokonferencji dostępny tutaj.  W wideokonferencji wzięła udział wspólnota polska reprezentowana przez Panią Izabelę Szczygieł ze stowarzyszenia Polscy Scaleoti, z Prezesem lokalnego stowarzyszenia.

W wideokonferencji wzięła udział wspólnota polska reprezentowana przez Stowarzyszenie Polscy Scaleoti, z Prezesem lokalnego stowarzyszenia  Proloco Scalea – Salvatore Licursi – tworzone przez każde włoskie miasto w celu promocji i rozwoju terytorium oraz zastępca burmistrza Annalisa  Alfano, Carrozzini Adelina-  asesor/radna od spraw – promocji, kultury, turystyki  i  polityki młodzieży; Faillace Maria Teresa – doradca do spraw społecznych ,praw rodziny i dzieci, i referent promocji  starego miasta.

Z Władysławowa uczestniczyła pani sekretarz Wioleta Kowalska-Lewicka, Dominika Sułat-Jęcek – Kierownik Referatu Promocji, Komunikacji i Spraw Społecznych (RPKiSS) .

Podczas konferencji  prezes Proloco di Scalea Salvatore Licursi, powiedział:

I właśnie w odpowiedzi na tego ducha wspólnoty, integracji i współpracy, który jest podstawą projektu, bardzo chcieliśmy, aby polski był pierwszym językiem, na który tłumaczymy nasz portal. Nastęnie przedstawił i podziękował pomysłodawcy całego projektu  Andrea Fama, jak i promotorom  i sponsorom  lokalnych stowarzyszeń, które współpracowały przy całym projekcie oraz  za tłumaczenia z języka włoskiego na polski zrealizowane przez Roberto Polce. Polonia mieszkająca w Scalea wraz ze stowarzyszeniem Polscy Scaleoti zaprasza do zwiedzania pięknego pełnego historii  nadmorskiego miasteczka.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Stefko
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *