Mortadella days – Mortadela Bologna obchodzi 360 lat!

24 października b.r. w Bolonii  odbył się  ostatni etap imprezy z okazji 360 rocznicy mortadeli.

24 października 1661 roku kardynał Farnese wydał regulamin w którym ustanowiono zasady produkcji mortadeli. Dzień Mortadeli w tym roku był obchodzony również w  Mediolanie i Rzymie.

Bolonia

Na placu Piazza Galvani od godziny  10.00 można było bezpłatnie uczestniczyć w kursach mistrzowskich i prezentacjach show-cooking ze znanymi szefami kuchni włoskiej. Podczas tych  spotkań szefowie uczyli  jak przygotować smaczne i oryginalne przepisy, doceniając niezwykłą wszechstronność mortadelli w kuchni.

Punkt kulminacyjny programu zaplanowano na 18.30 z szefem kuchni Lorenzo Biagiarelli, który zaprezentuował na żywo trzy oryginalne pomysły oparte na bazie Mortadelli Bologna na doskonały aperitif inspirowanym mottem: „Ciesz się życiem”. Podczas spotkania Biagiarelli pozwolił publiczności posmakować swoich propozycji.

,,Motto imprezy „Ciesz się życiem” powinno być zawsze aktualne dla wszystkich. Pomyśleliśmy, że słuszne jest przeżywanie radości i dzielenia się, jakim jest Dzień Mortadelli, razem z mniej szczęśliwymi i tymi, którzy nawet po pandemii, cierpią z powodu przymusowego zamknięcia działalności gospodarczej lub utraty pracy – powiedział Corradino Marconi, prezes włoskiego konsorcjum na rzecz ochrony Mortadelli Bologna. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na podjęcie działań wraz z Roberto Morgantinim i założoną przez niego organizacją Onlus. Tak więc, nawet w końcowym etapie, każdy, kto kupi kanapkę z Mortadellą Bologna na stoisku weźmie udział w zbiórce funduszy na rzecz organizacji non-profit „Cucine Popolari”, zobowiązującej się do dostarczania codziennie gorącego posiłku dla osób potrzebujących.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron https://arte-4-you.com/
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.