Akcja sprzątania grobów na polskim cmentarzu „Prima Porta” przy via Flaminia w Rzymie

24 października 2021 roku, Spotkania Polonijne wraz ze współorganizatorami, wzięły udział w akcji sprzątania grobów na polskim cmentarzu „Prima Porta” przy via Flaminia w Rzymie.

Uporządkowaliśmy wszystkie stare, zniszczone i zaniedbane nagrobki naszych rodaków. Akcja miała na celu czynne łączenie polonii włoskiej oraz podtrzymanie naszych polskich tradycji oraz oddanie szacunku i hołdu ku pamięci naszych zmarłych. Na rzymskim cmentarzu przybywa z roku na rok coraz wiecej polskich grobów. Niestety wiele z nich jest zaniedbanych, zwłaszcza tych nastarszych, zasłużonych polaków, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość.

Dziękujemy wszystkim przybyłym osobom dobrej woli, które przyjechały nawet z odległych okolic Rzymu i zechciały współorganizować z nami tą chlubną akcję. Drugi rok potrafiliśmy się dobrze zorganizować i zjednoczyć wspólnie siły. To naprawdę trudna i ciężka praca fizyczna. Na cmentarzu spotkaliśmy się o godzinie 10ej. Podzieliliśmy się zadaniami i przystąpiliśmy do oczyszczania najbardziej zaniedbanych grobów.

Piotr Radomski przywiózł piłę i sekatory do przycięcia drzewek i krzewów. Pierwszy raz w akcji wzięły udział też dziewczyny ze Stowarzyszenia „Insieme”: Elżbieta Szykuła i Alina Bucior , które przywiozły niezbedne środki czystości. Teresa Karolczak wraz z mężem włochem oraz Agnieszka Bajkowska zaopatrzyły nas w chroniące rękawice i wodę do picia. Dzielnie pomagała nam pielęgniarka Ewa Jusinska, która zeszła z nocnej zmiany i opatrywała nasze otarte spracowane ręce. Fantastycznie wspierała nas w pracy nasza malarka Arte Halina Skroban . Agnieszka Wojciechowska-Dubas wraz z mężem dojechali spoza Rzymu i nieoszczędzali swoich sił i energi w tej mozolnej pracy. Ursula Golda wraz z Teresa Ploch pomyślały o poczęstunku śniadaniowym, kawie, herbacie i napojach, bowiem pogoda dopisała i w upalnym słonku trzeba było spocząć choć na chwilkę i omówić sprawy organizacyjne w trakcie trwających prac. Spotkania Polonijne wraz z Darkiem i Andrzejem zapewniły ciężki sprzęt, podkaszarkę worki na śmieci oraz inne potrzebne narzędzia. Wszyscy się naprawdę napracowali i włożyli swój trud i wysiłek za co bardzo dziękujemy!

Na koniec wspólną modlitwą i minutą ciszy oddaliśmy hołd wszystkim zmarłym oraz zapaliliśmy znicze. Czy warto było… oceńcie sami…

Więcej zdjęć: tutaj.

Foto i tekst: Ursula Golda.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *