75. Spotkanie Polonijne online: Urszula Rojek

14 listopada o godz. 11.00 odbędzie się 75. Spotkanie Polonijne online. Gościem będzie Pani Urszula Rojek.


Urszula Rojek – sopran liryczno-koloraturowy, śpiewaczka koncertująca na międzynarodowych scenach Europy, Ameryki, Azji, m.in. Tokyo Opera City, Nowy York, Wiedeń, Paryż, Londyn, Luxemburg, Rzym, Praga, Bruxela…
Jej repertuar obejmuje operę, operetkę, musical, muzykę sakralną od baroku do wspołczesności. Liczne występy radiowe i telewizyjne.


Od wielu lat prowadzi solistyczną działalność jako śpiewaczka (głównie w zakresie opery, operetki, muzyki sakralnej) w ramach Wiedeńskich Koncertów Galowych w salach koncertowych i pałacach Wiednia. Nagrała płytę „ I love Johann Strauss” i „ Opera z koloraturą”.


Jest absolwentką Wydziału Wokalno – Aktorskiego w klasie prof. Haliny Skubis i doc. Ireny Lewinskiej oraz Studiów Pedagogicznych (w zakresie śpiewu operowego) Akademii Muzycznej w Katowicach. W Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie uczyła się w klasie prof. Zofii Altkorn i prof. Franciszka Delekty.


Studiowała również na Uniwersytecie Muzycznym (Universität für Musik und darstellende Kunst) w Wiedniu w klasie śpiewu operowego prof. Franza Lukasovsky´ego i prof. Juliusa Kalmara. Brała udział w Mistrzowskich Kursach Wokalnych w Wiedniu, Wrocławiu, Weimarze, Innsbrucku: (Sena Jurinac, Ileana Cotrubas, Andre Orlowitz, Victoria de los Angeles, Jessica Cash).


Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych: m.in. w Wiedniu za najlepszy glos operetkowy (pod przewodnictwem m.in. Anneliese Rothenberger i Ljuby Wellitsch).


W roku 2005 otrzymała nagrodę „ Złota Sowa” tzw. „Polonijny Oskar” przyznaną przez Redakcje „Jupiter” we współpracy z Ambasadą Polską w Wiedniu i Stacją Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu za wybitne osiągnięcia artystyczne za granicą na rzecz Polonii w dziedzinie muzyki. W roku 2006 odznaczona „ Mostem Starosty” za szczególne osiągnięcia artystyczne na ziemi gorlickiej i szerzenie kultury polskiej za granica. W roku 2014 – wyróżnienie Burmistrza Miasta Bobowa za promowanie kultury muzycznej, kulturalną wiez z rodzinnym miastem i międzynarodową współpracę artystyczną, oraz – Statuetka „Victoria” w kategorii: „Muzyka” dla wybitnych absolwentów z okazji 40-lecia Zespołu Szkol nr 1 w Bobowej.


Zawodowo związana była z Operą i Operetką w Krakowie, Teatrem Muzycznym – (Operetką) w Gliwicach, Teatrem Operowym w Linzu, Operą Narodową w Pradze, Jugendstiltheater – Wien, Agencją Koncertową w Wiedniu.
Od roku 2011 jest Prezesem Stowarzyszenia Akademia Ars Vitalis, którego celem jest promowanie młodych talentów muzycznych, wychowanie i międzynarodowa komunikacja poprzez sztukę, ochrona dobra i piękna. W ramach działalności tego Stowarzyszenia realizuje coroczne zadanie edukacyjno – artystyczne pod nazwą: „Dzieło muzyczne jako forma edukacji i wychowania”, które obejmują letnie warsztaty muzyczne i koncert finałowy, a które wspierane jest przez UMWM w Krakowie i samorządy lokalne powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Od roku 2014 realizuje też coroczne Koncerty Papieskie: w 2014 – w Opactwe O. Benedyktynów Tyńcu, w 2015 – w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, 2016 w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.


Jest również Prezesem austriackiego stowarzyszenia Vienna Ars Vitalis Kulturverein w Wiedniu.
W roku 2014 prowadziła warsztaty muzyczne w St. Benedict School w Bangalore w Indiach.


Jej hobby to alternatywna medycyna holistyczna, języki obce, kultury świata, głównie kultura i filozofia Wschodu. Wszystko co dotyczy poszukiwania dróg do odnalezienie Absolutu i najwyższych wartości w życiu człowieka.

Link do spotkania tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =