Polonia w Akademii Morskiej w Szczecinie

W tych dniach, świętowaliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości. To bez wątpienia najważniejsze święto państwowe w Polsce obchodzone również przez Polonię na całym świecie. Dziś, właśnie z tej okazji przedstawiamy Wam 3 studentów i 1 studentkę, posiadających obywatelstwo polskie, którzy niemal całe swoje życie spędzili za granicą. Teraz powrócili do Polski i studiują w Akademii Morskiej w Szczecinie – prawdopodobnie najlepszej uczelni morskiej na świecie!


Eryk Stochmal – ostatnie 15 lat spędził w Szkocji. Ukończył szkołę średnią Jedburgh Grammar Campus (Szkocja). Interesuje się psychologią.


„Jest wiele powodów, dla których przeprowadziłem się do Polski np. piękne krajobrazy, bogactwo różnych osobowości. Ale to, co przekonało mnie do wybrania Polski, a nie całej Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi właśnie o studia, to możliwość spotkania i poznania ludzi z wielu kultur w jednym miejscu. Dlatego wybrałem Nawigację prowadzoną w języku angielskim, aby mieć możliwość doskonalenia zarówno języka polskiego jak i angielskiego. Jednocześnie mogę nawiązywać nowe przyjaźnie i poznawać osoby z innych kultur, z którymi nigdy wcześniej nie miałem kontaktu. Ta możliwość może wydawać się czymś nieistotnym w porównaniu ze wszystkimi innymi wspaniałymi możliwościami, jakie oferuje AMS, ale dla mnie jest ważna. To dlatego, że psychologia jest moją pasją, a poznawanie nowych ludzi jest dla mnie fascynujące. A czy jest lepsze miejsce do tego niż renomowana szkoła morska?”


Andrzej Jackson Dąbrowski – pochodzi z Nigerii gdzie się urodził, do niedawna mieszkał i uczył się. Jego mama jest Nigeryjką a tata Polakiem (ma podwójne obywatelstwo). Ukończył Kolegium Kingsville w Abudży. Urodzony sportowiec.


„Dorastanie w Nigerii jest pełne przygód i zabawy. Moja dotychczasowa edukacja, zarówno podstawowa jak i ta na poziomie średnim odbywała się w Nigerii. Studiowanie w Polsce to jedna z tych rzeczy, której nie mogłem się doczekać, ponieważ zawsze tęskniłem, aby odnaleźć moją drugą tożsamość – mój drugi dom. Dlaczego nawigacja? Szczerze mówiąc wybrałem ten kierunek z chęci zrobienia czegoś innego niż przeciętny człowiek. Cieszę się, że studiuję właśnie tutaj w Akademii Morskiej w Szczecinie, która daje mi nie tylko możliwość robienia w przyszłości czegoś niezwykłego, ale także pewność, że będę w tym najlepszy. Gdybym mógł wybrać dowolne miejsce na świecie, w którym mógłbym być, z pewnością wybrałbym Akademię Morska w Szczecinie, która jest teraz moim domem!”


Carolina Jurczuk – posiada obywatelstwo polskie i kanadyjskie. Wychowała się w Kanadzie. Ukończyła szkołę ogólnokształcącą École Secondaire Jules-Verne w Vancouver.


„Urodziłam się i wychowałam w Vancouver, w Kanadzie. Szkołę podstawową i średnią skończyłam w języku francuskim. W domu rozmawiałam po polsku z babcią i w soboty chodziłam do szkoły polskiej. Każde wakacje przyjeżdżaliśmy do
Szczecina, ponieważ moja mama jest ze Szczecina a tata z Gorzowa (poznali się w Vancouver). Pomyślałam, żeby studiować w Polsce, ale nie byłam pewna co dokładnie chciałabym studiować. Od dzieciństwa lubiłam gry komputerowe i sama uczyłam się trochę prostego programowania. Interesowało mnie również co siedzi w środku i chętnie rozkręcałam stare komputery, żeby wymieniać komponenty. Znajomy poradził mi Akademię Morską jako dobrą uczelnię, a mnie zaintrygowała Mechatronika. Podoba mi się atmosfera na wydziale i poczucie humoru studentów Akademii Morskiej. :)”


Antoni Keszka – urodził się w Szczecinie, ale cale życie mieszkał w Niemczech. Ukończył Technisches Gymnasium na kierunku elektrotechniki na Berufskolleg des Kreises Kleve w Geldern (Nadrenia Północna-Westfalia). Z zamiłowania żeglarz.


„Jeszcze przed wyborem profilu klasy maturalnej zastanawiałem się nad ekonomią lub elektrotechniką i budową maszyn, ale ostatecznie zdecydowałem się na elektrotechnikę. Jednak po maturze nadal chciałem studiować ekonomię w Utrechcie w Holandii, ale nie byłem pewien czy to dla mnie dobry wybór. Wolałem coś konkretniejszego. Wydawało mi się, że rozszerzona matura z elektrotechniki jest lepszym fundamentem dla studiów technicznych. Po zdanej maturze z ciekawości sprawdziłem w internecie jaki kierunek można studiować w języku angielskim w moim rodzinnym mieście. W tym miejscu muszę powiedzieć, że od dziecka często żeglowałem z rodzicami i kocham morze. No i okazało się, że w Szczecinie mogę studiować nawigację w języku angielskim. Zatem wybór był prosty – zdecydowałem się na Akademię Morską w Szczecinie, a obecnie jestem już na III roku studiów.”

Akademia Morska w Szczecinie jest otwarta na wszystkich Polaków mieszkających za granicą. W naszej uczelni kształci się 400 obcokrajowców z 22 krajów i ponad 2200 Polaków. Z roku na rok jest wśród nich coraz więcej przedstawicieli Polonii, co niezmiernie nas cieszy. Warto zwrócić uwagę, że mogą oni wybrać studia w języku polskim i są to studia bezpłatne.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *