Sanremo: grudniowe eventy Nobel Week 2021.

W dniach 8-13 grudnia Sanremo gości Nobel Week 2021. Przedświąteczny Tydzień Nobla obejmuje ważne wydarzenia ze świata kultury, medycyny, literatury, sztuki i nauki w obecności przedstawicieli instytucji lokalnych i międzynarodowych. 10 grudnia tradycyjnie przypada uroczystość przyznania Nagród Nobla, które odbywa się w rocznicę śmierci ich twórcy Alfreda Nobla.

Również w tym roku w Villi Nobel w Sanremo o 12 rano odbędzie się bezpośrednie połączenie ze Szwecji podczas przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. W uroczystości w Sanremo wezmą udział przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, ambasador Szwecji i zaproszeni naukowcy.

W sobotę o godz. 17 organizatorzy zapraszają na koncert i lekturę zadedykowaną Marii Curie Skłodowskiej i słynnym kobietom czasów Belle Époque.
Szczegółowy program eventów na stronie: Nobel Week 2021 – Villa Nobel .

Już w XIX wieku do Sanremo zjeżdżała śmietanka arystokratyczna z całej Europy, m.in z Anglii, Polski i Rosji…, niektórzy osiadali tu nawet na stałe, budowali lub kupowali przepiękne pałace, tak jak pisarz Józef Ignacy Kraszewski, czy szwedzki naukowiec, wynalazca dynamitu Alfred Bernhard Nobel, który zmarł w 1896 roku w Sanremo. 


Przy corso Cavallotti w Sanremo, tuż obok posiadłości, w której mieszkał Józef Ignacy Kraszewski znajduje się piękna zabytkowa Villa Nobel. Tym bardziej wieczorem, w świątecznej dekoracji rezydencja prezentuje się wręcz bajkowo…

8 grudnia Nobel Week 2021 zainaugurował dyrektor Villi Nobel,  Gianmaria Leto.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Nobel Week 2021 była światowa premiera spektaklu przedstawiającego osobowość i życie osobiste naukowca i wynalazcy pt. “Sii il tuo Nobel” autorstwa David Conati, reżyseria Francesco Branchetti, wystąpili Francesco Branchetti, Miriam Mesturino i Isabella Giannone.

Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *