Finałowa Gala plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej

W sobotę 18 grudnia odbyła się finałowa Gala plebiscytu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej.

Galę, w formie transmisji online na żywo na platformie Facebook, można było oglądać na profilu Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej.

Spotkanie rozpoczęto prezentacją kandydatów plebiscytu i odtworzeniem utworu ’’Ballada dla Polonii’’ napisanego i skomponowanego przez Danutę Zasadę. Gośćmi specjalnymi Gali były Konsul Agata Ibek-Wojtasik, pisarka Barbara Kosmowska i Prezes Fundacji Polska360.org Artur Kondrat.

Podczas części artystycznej wystąpił Zespołu Pieśni i tańca reprezentacyjnego Zawiercie oraz Halina Rosa Bartoszek prezentując swoją autorską kolekcję wzorów tekstylnych folkowych.

Głos zabrali również przedstawiciele Kapituły, Sponsorzy, Patronaty medialne Plebiscytu i sami laureaci, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia za ich działalność na rzecz Polonii i Polski za granicą.


Po części artystycznej przystąpiono do części konkursowej, na początku której nie zabrakło momentów wzruszeń, kiedy to wspominano osobę i działalność polonijną samej Edyty Felsztyńskiej.

Po czym to wręczono wyróżnienia i ogłoszono zwycięzców nagród głównych.

Laureaci szczęśliwi i poruszeni podziękowali za wygraną. Nagrody główne otrzymali: Marzena Nowak z Niemiec, Aneta Malinowska z Włoch i Paweł Bury z Irlandii.

Natomiast wyróżnienia przyznane przez Kapitułę otrzymali: Sylwia Jasion z Niemiec, Christina Masalska z Litwy, Artur Kaźmierczak z Irlandii, Marcin Całka z Wielkiej Brytanii, Katarzyna Orzech z Włoch i Helena Knapczyk ze Stanów Zjednoczonych.

Pani Helena Knapczyk

Wyróżnienie publiczność za najwyższą ilość głosów otrzymała Katarzyna Bracisiewicz z Hiszpanii. Dodatkowo Organizatorzy wręczyli dwa wyróżnienia honorowe dla Prezes Związku Polaków we Włoszech Urszuli Stefańskiej Andreini za całokształt wieloletniej pracy na rzecz Polonii we Włoszech oraz Doktor Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Luce Palmarini, za promocję Polski w autorskich dziełach naukowych i literackich. 

Na uroczyste zakończenie gali wystąpiła sopranistka Katarzyna Orzech.

Całą Galę Finałową można obejrzeć na kanale Youtube:

Tekst Bożena Krasoń.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *