Dzieło sceniczne Anny Sowy otworzy włoski festiwal operowy

Eksperymentalny teatr muzyczny „Silenzio/Silence” z muzyką polskiej kompozytorki Anny Sowy otworzy tegoroczną edycję Opera Festival „Larger Than Life” – wydarzenia organizowanego przez włoską Fondazione Haydn Stiftung. Premiery nowej produkcji z pełnym humoru surrealistycznym librettem Martiny Badiluzzi w reżyserii obu artystek zaplanowane są na 4 i 6 marca 2022 w teatrach w Bolzano i Trydencie.

„SILENZIO/SILENCE” to zwycięzca konkursu „Fringe Volume III” na awangardowy projekt operowy, prezentujący świeże spojrzenie na ten gatunek muzyczny. Jak podkreśla Matthias Lošek, dyrektor artystyczny festiwalu, tegoroczny projekt sekcji awangardowej to wzruszająca opowieść o kobiecie, która staje się kwiatem, historia jednocześnie przekonująca i niewinna. Libretto do opery inspirowane jest „Il frutto della mia donna” koreańskiej pisarki Han Kang.

Anna Sowa, której utwory prezentowane były m.in. na Warszawskiej Jesieni, krakowskim Sacrum Profanum czy ECLAT Festival Neue Musik w Stuttgarcie, wyobraziła sobie operę, w której narracja i akcja powierzone są nie tylko głównym partiom wokalnym, ale także zespołowi, zawsze obecnemu na scenie. Wspierana przez Martinę Badiluzzi, zwyciężczynię 2019 Theatre Biennale di Venezia under 35, i Angelę Demattè, tancerkę – niezależną choreografkę Theater Bern, bawi się konwencjami i szuka nowych możliwości wyrazu, nie tylko w warstwie muzycznej, ale również w sferze ruchu i gestu scenicznego.

„Silenzio” to pocket-opera stworzona dla dość niewielkiej grupy wykonawców. Wśród włosko-polskiej grupy muzyków znalazło się dwoje wokalistów (sopran, bas) oraz pięcioro instrumentalistów (akordeon, skrzypce, perkusja, gitara elektryczna, róg/klarnet). Zarówno fragmenty instrumentalne, jak i elektroniczne zbiegają się, tworząc rozedrganą tkankę pełną dynamizmu i ruchu, w której najbardziej ekstremalne pomysły dialogują ze stylami muzyki pop i dubstep.

Ciągłe przechodzenie między stylami i bogactwo impulsów to cecha charakterystyczna twórczości Sowy. Ta muzyczna różnorodność podkreśla gry słowne i ukryte znaczenia zawarte w libretcie. Ciekawym wydaje się również stała obecność wszystkich wykonawców na scenie w rolach, które wykraczają poza zwyczajową praktykę instrumentalistów w operze.

Projekt powstał pod opieką Associazione Culturale ANOMALIA ETS. Przedsięwzięcie otrzymało wsparcie finansowe od: Instytutu Polskiego w Rzymie, Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, Instytutu Adama Mickiewicza, Martina Huga Kunziego, Comune di Pergine Valsugana i Cassa Rurale Alta Valsugana e Bernstal.

Szczegółowe informacje:




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *