Uroczystości w Reggio Emilia z okazji 200 rocznicy śmierci Józefa Wybickiego

10 marca b.r. w Reggio Emilia miała miejsce uroczystość związana z dwusetną rocznicą śmierci Józefa Wybickiego, polskiego poety i polityka, wielkiego patrioty , urodzonego 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach. Wybicki w 1797 roku napisał Mazurka Dąbrowskiego we włoskim mieście Reggio Emilia, który stał sie naszym hymnem narodowym.

Na ceremonii pojawiła sie delegacja Konsulatu RP, Telewizja Polska TVP, Polska Szkoła z Bolonii oraz włoska delegacja wraz z burmistrzem miasta Luca Vecchi.

W dwusetną rocznicę śmierci Wybickiego burmistrz Luca Vecchi, konsul RP Ewa Jerzykowska , kierownik polskiej szkoły z Bolonii Iwona Stachera oraz przedstawiciele Polonii Reggio Emilia złożyli dwa wieńce pod tablicą upamiętniającą powstanie ,,Mazurka Dąbrowskiego ,,.

Następnie odbyła się ceremonia w sali ,,Sala del Tricolore,, która łączy dwa wielkie symbole narodowe: hymn polski oraz trójkolorową włoską flagę ,,tricolore,, oba symbole narodzone w Reggio Emilia w tym samym roku (1797r.).

Dzisiaj obchodzimy dwusetną rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, polskiego poety i patrioty. Naszą i waszą historię łączą wolność , demokracja, edukacja i kultura,, powiedział burmistrz Vecchi –

Jednak ta uroczystość nabiera dziś innego wymiaru , tak naprawdę dzisiaj nie możemy celebrować tylko drogi do wolności narodu polskiego i narodu włoskiego, dziś musimy podkreślić, jak te wartości muszą być afirmowane w przyjmowaniu ludzi uciekających przed konfliktami .

Dlatego wartości te dziś powinny wzbogacić się w takie słowo jakim jest pokój, którego musimy strzec,, dodał burmistrz. Tym samym uczcił minutą ciszy poległych podczas trwającego konfliktu na Ukrainie.

Łączą nas wartości – demokracja, walka o wolność i prawa człowieka – które są również obecne w naszych hymnach narodowych. Związek ten wyraża się także w hymnie polskim, który mówi o terytorium włoskim oraz w hymnie włoskim, który mówi o polskiej krwi. Te wartości są zawsze aktualne, szczególnie dzisiaj, w świecie podzielonym wojną” – dodała konsul Ewa Jerzykowska.

W tutejszych zbiorach biblioteki Panizzi do dziś można znaleźć oryginalne wpisy a nawet autografy np. Dąbrowskiego. Ciekawym znaleziskiem był także bardzo rzadki egzemplarz w języku włoskim książki Bronisława Bilińskiego ,,La mazurka di Dąbrowski inno nazionale polacco,,

Foto Iwona Stachera
Foto Iwona Stachera

Obchody 200-lecia śmierci Wybickiego odbyły sie także w innych symbolicznych miastach . W Manieczkach (miejsce jego śmierci ) oraz w Paryżu, który jest symbolem poparcia powstań rewolucyjnych w całej Europie.

Należy także dodać, że w tym roku mija nie tylko 200 lat od jego śmierci, ale też 275 od urodzin i 225 od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.

W 200. lecie śmierci Józef Wybicki został także wybrany przez Sejm na jednego z patronów 2022 r.

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.