Florencja: Spotkanie Polaków z Toskanii oraz konferencja Prof. Alessandro Meregalli pt. Jan Paweł II. Wielki przykład Świętego Papieża.

W niedzielę, 27 marca, w Hotelu Londra we Florencji, odbyło się spotkanie Polaków z Toskanii. Z Rzymu przyjechała Pani Konsul Genaralny RP w Rzymie Agata Ibek – Wojtasik oraz Ksiądz Marian Burniak.

Pierwszym punktem programu była konferencja Profesora Alessandro Meregalli z Florencji pt. Jan Paweł II. Wielki przykład Świętego Papieża.

Profesor podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami oraz pokazał fotografie z czasów pielgrzymek, spotkań z papieżem Janem Pawłem II.

Podczas spotkania z Profesorem padły pytania od obecnych na sali. Niektóre osoby podzieliły się wspomnieniami dotyczącymi Świętego Jana Pawła II.

Podczas konferencji dostępne były książki/informatory o Krakowie oraz tradycji i religii w Polsce, przesłane przez Polskie Biuro Turystyczne w Rzymie.

O godzinie 13.00 zebrani przeszli do sali, w której odbył się uroczysty obiad. Ksiądz Marian Burniak wypowiedział krótką modlitwę i wszyscy zasiedli do stołów.

Wspólny posiłek był okazją do rozmów z dawno niewidzianymi osobami, do wymiany pomysłów dotyczących polonijnej działalności na terenie Toskanii oraz do robienia pamiątkowych zdjęć.

O godzinie 15.30 zebrani udali się do pobliskiego kościoła Santa Lucia sul Prato, gdzie odbyła się msza święta w języku polskim oraz włoskim. Mszę celebrował Ksiądz Marian Burniak oraz Ksiądz Elzear Nowak z Viareggio.

Podczas mszy księża wspomnieli o niedawno zmarłym Księdzu Tomaszu Chałupczaku, który był proboszczem w parafiach San Pantaleo, Collina i Vinacciano w Pistoi.

Po mszy zabrał głos Konsul Honorowy RP we Florencji Stefano Barlacchi. Podziękował wszystkim za uczestnictwo w niedzielnych polskich wydarzeniach.

Głos zabrała również Pani Konsul Genaralny RP w Rzymie Agata Ibek – Wojtasik oraz Ksiądz Marian Burniak i Ksiądz Elzear Nowak.

Korespondencja Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.