Rzym: XXVII Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech

Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś: Ojczyzną człowieka jest nie tylko przestrzeń, w której przyszedł na świat i gdzie żyje, ale także ta, w której może odczytywać utrwalone w całej tradycji, w dokumentach, wartości, jakie nadają sens jego życiu. 2 kwietnia 2022, w 17. rocznicę śmierci Karola Wojtyły, nad tymi właśnie wartościami co nadają sens, obradowała Polonia włoska. 

Po raz XXVII odbył się Walny Zjazd Związku Polaków we Włoszech w Domu Polskiego im. Jana Pawła II. Wszystkich gości bardzo serdecznie powitała prezes Stowarzyszenia Urszula Stefańska-Andreini i natychmiast rozpoczęła spotkanie minutą ciszy nawiązując do zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Związek w ostatnim czasie zebrał i przesłał na konto Archidiecezji Lwowskiej 3000 euro. Kolejna pomoc skierowana będzie do liceum w Lubaczowie, którego uczniowie zostali bez opieki. 

Jako pierwszy zabrał głos Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pan Adam Kwiatkowski, dziękując w imieniu własnym i Pary Prezydenckiej za bogatą działalność Polonii we Włoszech, której przygląda się od lat. Niestety z powodów zdrowotnych była nieobecna Pani Ambasador Anna Maria Anders. Jej list skierowany do przybyłych odczytała Pani Konsul Agata Ibek-Wojtasik. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich Pan Janusz Kotański skorzystał z okazji, aby pożegnać się gdyż jego kadencja w Watykanie dobiega końca. Poinformował natomiast, że urząd przejmie obecny na sali Minister Adam Kwiatkowski. 

Ambasador, Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Pan Artur Pollok podkreślił istotną rolę Polaków w takich instytucjach jak ONZ i zaprosił do aktywnej współpracy. Przybyli senatorowie RP Pani Halina Bieda i Pan Wojciech Ziemniak reprezentowali Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i odczytali skierowany do Polonii list, w którym podkreślona została istota oświaty i wszelkiej działalności kulturalnej na obczyźnie.

Od niedawna placówką dyplomatyczną w Mediolanie kieruje Konsul Generalna Pani Anna Golec-Mastroianni, która pierwszy raz miała okazję wziąć udział w spotkaniu Polonii włoskiej, zatem przedstawiła swoje najbliższe plany. Kolejne pożegnanie ogłosił dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Pan Łukasz Paprotny, który podziękował obecnym za lata współpracy. Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Pani Agata Ibek-Wojtasik odczytała długą listę zadań zrealizowanych  z udziałem i dla Polaków zamieszkujących Płw. Appeniński. 

Kolejnym miłym powitaniem były słowa Pani Agnieszki Stefaniak-Hrycko, nowej dyrektor Stacji Pan-u w Rzymie, otwartej na współpracę. Tego dnia również nie mógł przybyć na zjazd Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Pan Dariusz Piotr Bonisławski. W jego imieniu zabrała głos i odczytała list winszujący sukcesów dyrektor biura zarządu – Pani Tatiana Čepukoit. Tuż po niej wystąpił prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Pan Tadeusz Pilat doceniając wysiłki Związku Polaków we Włoszech w podtrzymaniu kultury i tradycji we Włoszech pomimo problemów jakie musi pokonać stowarzyszenie nie tylko w trudnym momencie pandemii. 

Pierwszą część spotkania zakończyła Dyrektor Szkoły Polskiej Pani Danuta Stryjak podając przykłady i statystyki szkolnictwa polonijnego we Włoszech, tym razem w perspektywie światowej. Po przerwie przywitała się Pani Barbara Minczewa  dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej, prezentując działalność swojej placówki i zapraszając do współpracy w promocji polskiej turystyki. Nowo nominowany Konsul Honorowy RP  we Florencji Pan Stefano Barlacchi przywitał się ze zgromadzonymi, przedstawił swoją planowaną działalność i zaprosił do nawiązania relacji. 

Nienajlepsze informacje przedstawił Ksiądz Prałat Jan Główczyk. Wystąpił do zebranych z prośbą o podpisanie petycji skierowanej do Prefekta i Burmistrza Rzymu, aby rozwiązać problem zajęcia polskiej działki cmentarnej przy kościele Św. Stanisława jak i skradzionego miedzianego dachu. 

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku PAn Wojciech Sieszyński podziękował za długoletnią współpracę z Polonią Włoską i zaprosił do odwiedzenia ośrodka w Polsce. Ostatnim punktem programu była relacja Pani Prezes Urszuli Stefańskiej-Andreini z działalności stowarzyszenia i zaproszenie do wspólnego pamiątkowego zdjęcia przy pomniku wielkiego Polaka Karola Wojtyły.

Po obiedzie odbyły się najpierw obrady części zamkniętej Zjazdu z udziałem samych delegatów, a po ich zakończeniu zebrał się Zarząd. Ten intensywny dzień zakończył się przyjęciem o godzinie 20.00 w salonach Ambasady, gdzie w imieniu Pani Ambasador przywitał wszystkich przybyłych Pan Szymon Wojtasik z Wydziału Polityczno-Ekonomicznego. Ogromnym zaskoczeniem była obecność Ministra Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który odznaczył tego wieczoru medalami Pro Bono Polonie Związek Polaków we Włoszech w osobie Urszuli Stefańskiej-Andreini, Fundację Rzymską im. Margrabiny J. S. Umiastowskiej w osobie Pawła Morawskiego  i ks. Mariana Burniaka duszpasterza Polonii, za cały okres aktywnej i pięknej działalności. 

Ten wyjątkowy wieczór zakończył się rozmowami przybyłych gości, radością z realnego spotkania i życzeniami pogodnych Świąt Wielkiej Nocy.

Korespondencja i z Marche i fotografie Anna Traczewska, Firmissimia.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *