102 rocznica urodzin świętego Jana Pawła ll

18 maja 1920 r w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup, metropolita krakowski,  kardynał, który przeszedł do historii jako papież Jan Paweł ll. W tym roku obchodzimy 102 rocznicę jego urodzin. Był wielkim przywódcą religijnym i człowiekiem, który nie oddalał się od ludu/ Wręcz przeciwnie wychodził do niego, chcąc aby ludzie poczuli jego bliskość, zapraszając ich do wspólnej modlitwy. Powołanie kapłańskie do Karola Wojtyły przyszło w 1942 r. i 1 listopada 1946 r. udzielono mu święceń kapłańskich. Duchowny, ale również poeta, pedagog i aktor, współpracował również z konspiracyjnym teatrem „Teatr Rapsodyczny” w Krakowie, w którym był reżyserem i aktorem. W latach 1945 -1951 napisał sztukę teatralną ” Brat naszego Boga”. Jednym z jego pierwszych utworów literackich był poemat „Kamień i bezmiar” napisany przez niego w czasach okupacji niemieckiej.

Przyszły papież uczył się podczas wojny na konspiracyjnych kursach i pracował jako robotnik w kamieniołomach. Został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej w 1958 r., a po dziewięciu latach w czerwcu 1967 r kardynałem.

16 października 1978 r w Watykanie na konklawie kardynałowie wybrali go na papieża. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Odwiedził 129 krajów podczas swoich pielgrzymek, w tym dziewięciokrotnie Polskę.  Polak zapisał się w historii jako najbardziej aktywny papież. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższy w historii kościoła, podczas którego ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Foto Pixabay

18 maja to również dzień zwycięskiej bitwy o Monte Cassino stoczonej w 1944 roku przez 2 korpus Polski generała Władysława Andersa. Już w pierwszym roku pontyfikatu Jan Paweł ll w dniu swoich 59 urodzin pojechał na Monte Cassino na uroczystość 35 rocznicy bitwy pod Cassino. 

Foto Pixabay

Papież Franciszek powiedział o świętym Janie Pawle ll:

„Był człowiekiem pragnącym sprawiedliwości społecznej i sprawiedliwości, która przepędza wojny”.

Na rocznicę urodzin przybyli do Watykanu pielgrzymi z Polski i przed południem uczestniczyli w audiencji generalnej papieża Franciszka. Przy grobie papieża Jana Pawła ll w bazylice Świętego Piotra kwiaty złożyła oficjalna polska delegacja.

O rocznicy urodzin papieża Polaka pamiętali również mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi przebywający w Rzymie.


Anna Dorota Więckowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *