Macerata: 7 lat Szkoły Anders w Marche

Wszystko ma swój początek i koniec, dlatego rok szkolny 2021/2022 w Szkole Języka i Kultury Polskiej ANDERS został zamknięty dnia 28 czerwca 2022 uroczystym rozdaniem dyplomów uczniom placówki w okolicach Maceraty. Dzieciaki uczęszczały dwa razy w miesiącu na zajęcia od października do końca maja, aby wraz z rówieśnikami podtrzymać kontakt z językiem polskim, z jego kulturą i tradycją. Zgłębiając tematykę połączoną z historią i geografią Polski.

Przy siedzibie szkoły w oratorium Parafii Świętej Rodziny w Cassette Verdini, znajduje się piękny park, do którego przybyli rodzice, uczniowie, nauczyciele i sympatycy tejże społeczności. Dzień ten został zawarty przez Wydział Konsularny z Rzymu w kalendarzu inicjatyw związanych z #PolishHeritageDays #GiornateDelPatrimonioPolacco. Wszystkich obecnych powitała dyrektor szkoły polonijnej, Anna Traczewska. Ceremonia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego. Był to gest bardzo symboliczny, gdyż Sejm RP ustanowił rok 2022 rokiem twórcy „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Józefa Wybickiego – w związku z: 275. rocznicą urodzin, 225. rocznicą napisania Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, 200. rocznicą śmierci Józefa Wybickiego, 95. rocznicą ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym. W związku z tym jubileuszami szkoła realizuje projekt zatytułowany Śpiewający Anders, a przeprowadzone lekcje zgłębiły tematykę.

Dyrektorka przedstawiła pokrótce projekty i inicjatywy podjęte w okresie tych dwóch szkolnych semestrów. Przypomniała, że szkoła otrzymuje dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Nazwa zadania publicznego: ” Wsparcie utrzymania i funkcjonowania szkół polonijnych w Hiszpanii, Włoszech i Portugalii”, które polega na wsparciu szkół polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów wynajmu, pomieszczeń, wynagrodzeń nauczycieli, ubezpieczenia i innych kosztówfunkcjonowania.  Nauczycielki Joanna Cieślak, Ewa Madrak i Iwona Żabowska w imieniu własnym jak i nieobecnej Alicji Rosady podziękowały uczniom i rodzicom za zaufanie i zaangażowanie, za cudowną współpracę z polsko-włoskimi rodzinami. Na uroczystości w imieniu stowarzyszenia AIPNM, które patronuje szkole, obecna była Cristina Gorajski Visconti, konsul honorowa RP w Ankonie. Wraz z kadrą pedagogiczną i przedstawicielami organizacji “OSP GRS Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce ITALIA”, Katarzyną Przygrodzką i Marco Ossidi  uczniom zostały wręczone dyplomy jak i gry planszowe. Osobiste podziękowanie otrzymała również Beata Bystros, która pomogła w zeszłym roku nawiązać szkole współpracę z Fundacją “Zdążyć z pomocą”. Nauczyciele i ofiarodawcy życzyli młodzieży udanych wakacji, a rodzice wraz z uczniami odwdzięczyli się upominkami. Wszyscy obecni mogli zanieść do domu i dla swoich włoskich przyjaciół publikacje włoskojęzyczne otrzymane od Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie. Materiały dotyczące Polski jako mety turystycznej mają zachęcić do odwiedzania naszego pięknego kraju korzystając również z bezpośredniego połączenia lotniczego z Marche na trasie Ankona-Kraków.

Po części oficjalnej nadeszła pora na wspólne zdjęcie i podwieczorek w cieniu drzew. Niespodzianką były zorganizowane przez nauczycieli gry i quizy w podzielonych na grupy drużynach. Nie zabrakło rozmów, żartów i planów na wspólne wakacyjne wyprawy. Do zobaczenia w październiku!

Korespondencja i zdjęcia Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *