Lello Castaldi i Pomnik Wojtka w Venafro

Nazywam się Lello Castaldi i jestem promotorem inicjatywy Pomnik Wojtka oraz 22. Transportu w Venafro.

Będąc dziennikarzem w 2018 roku, dzięki wywiadowi udzielonemu dla Quotidiano del Molise, dzięki prof. Narebskiemu odkryłem, że niedźwiedź Wojtek podczas kampanii wyzwoleńczej zatrzymał się na cały okres bitwy pod Monte Cassino pod Pianą. Venafro i dokładnie tam, gdzie wzniesiono pomnik. Aby podnieść świadomość publiczną, stworzyłem projekt szkolny dla państwowej szkoły podstawowej, otoczony przez moją książkę i komiks. Po serii badań w okolicy, 17 maja 2022 r., z okazji inauguracji pomnika na Via Maiella w Venafro, uczniowie szkół, które przystąpiły do projektu, połączyli się w „Pakcie Przyjaźni”….

Historia: od stycznia do maja 1944 r. 2 Korpus Polski został przeniesiony na linię Gustawa, z zadaniem rozbicia niemieckiego systemu obronnego na północ od opactwa Monte Cassino. 22 Kompania Zaopatrzenia Artylerii, której częścią był żołnierz Wojtek, została rozmieszczona w Venafro z zadaniem transportu amunicji do różnych baterii 9 artylerii rozmieszczonych w dolinie Rapido. W rzeczywistości ciężarówki zostały załadowane w obozie Venafro, a w szczególności 22. musiał wspiąć się na Acquafondata, a następnie zjechać w kierunku Portella do baterii 10. i 11. Pułków Artylerii Ciężkiej.

Pomnik zainaugurowany 17 maja 2022 r. znajduje się przy Via Maiella w Venafro, w prowincji Isernia w Molise… dokładnie na ziemi, na której obozowała 22. Kompania Zaopatrywania Artylerii z niedźwiedziem. Pomnik poświęcony jest Miśkowi Wojtkowi i 22. Kompanii Transportowej.

Pomnik został zbudowany przez stowarzyszenie Winterline – Venafro Luciano Bucci i stowarzyszenie Centrum Studiów Politycznych Lello Castaldiego. Obecni na wydarzeniu: Maurizio Nowak Prezes Stowarzyszenia Polskich Rodzin Walczących we Włoszech; Związek Polaków w Kalabrii; Stowarzyszenie Via dell’Ambra – Modena Dorota Wiśniewska; Biskup diecezji Isernia / Venafro S.E. Mons. Cibotti; radna gminy Venafro Marina Perna; Odznaczony Orderem Dziennikarzy Molise Vincenzo Cimino.

Tekst i zdjęcia Lello Castaldi.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *