„Gramy dla Polski”. PZPN szuka piłkarskich talentów wśród młodzieży polonijnej

Matt Cash, Ludovic Obraniak, Nicola Zalewski – to tylko niektórzy zawodnicy oficjalnej reprezentacji Polski w piłkę nożną, którzy wywodzą się z Polonii, a dziś reprezentują Biało-Czerwoną. Polski Związek Piłki Nożnej od ponad 10 lat prowadzi w środowiskach polonijnych różnych krajów program „Gramy dla Polski” i wśród polonijnej młodzieży szuka prawdziwych piłkarskich talentów.

Program skierowany jest do Polonii na całym świecie, choć na razie najprężniej działa tam, gdzie skupiska Polaków są największe, czyli w Niemczech, Anglii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. Pojedynczy trenerzy działają również w takich krajach jak Argentyna i Włochy. Program jest adresowany do dzieci i młodzieży w kilku kategoriach wiekowych – od lat 15 do 21. Dotyczy osób, które mają polskie obywatelstwo, mieszkają za granicą, ale posługują się językiem polskim w stopniu komunikatywnym. Choć najczęściej zgłaszają się chłopcy, program obejmuje również trenujące piłkę nożną dziewczyny.

– Chodzi nam o to, żeby zawodnicy polscy urodzeni poza granicami kraju, czyli dzieci Polonii, mieli szansę zagrać w barwach Polski w piłkę nożną. Najważniejszy warunek jest taki, by sami chcieli mieć w tym udział – mówi w podcaście DlaPolonii Michał Chorążyk, główny koordynator skautingu zagranicznego w PZPN.

Do programu „Gramy dla Polski” uczestnicy zgłaszają się sami, poprzez wypełnienie formularza na specjalnej stronie https://polskaut.pl/ W przypadku osób niepełnoletnich formularz wypełniają rodzice. Po dokonaniu zgłoszenia z kandydatami kontaktują się lokalni koordynatorzy, tzw. skauci, którzy – jeśli kandydat spełnia określone kryteria – będą dalej obserwowali jego treningi i zapraszali do udziału w campach i meczach. W trenowanie zawodników zaangażowani są tu oficjalni trenerzy polskiej reprezentacji w piłkę nożną, choć gros pracy wykonują wspomniani skauci. Wszyscy działają na zasadach wolontariatu.

Warszawa, 14.11.2021. Oficjalny trening reprezentacji przed ostatnim meczem eliminacyjnym Mistrzostw Swiata Katar 2022 Polska – Wegry; n/z Jan Bednarek, Matty Cash, Krzysztof Piatek.,Image: 643273717, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Tomasz Hamrat / Gazeta Polska / Forum

Obecnie cała baza liczy 1150 zawodników, a najbardziej obiecujących nazwisk jest ok. 50. Są to zawodnicy już grający w najlepszych klubach europejskich czy amerykańskich. Na terenie czterech krajów z największą Polonią liczba skautów, czyli koordynatorów lokalnych, wynosi łącznie 40 osób. Mogą zgłaszać się kolejni, ale ważne, by były to osoby związane ze sportem i piłką nożną w sposób profesjonalny, by miały doświadczenie trenerskie. Ich zgłoszenia przyjmuje główny koordynator skautingu zagranicznego w PZPN.

Zdaniem Jana Sobczaka, konsula RP w Kolonii, program „Gramy dla Polski” jest ważną szansą na wzajemną integrację rodzin polonijnych. – To również sposób na przyciągnięcie młodych ludzi, nierzadko całe życie mieszkających poza granicami Polski, i sprawienie, aby zaczęli mocniej czuć się Polakami. Dzięki temu możliwe staje się rozbudzenie w nich pragnienia zrobienia czegoś dla swojego kraju w przyszłości – mówi konsul w materiale promocyjnym PZPN podsumowującym świętowanie 10-lecia programu wśród Polonii niemieckiej.

Reprezentacja Polski w piłce nożnej często była już w przeszłości zasilana piłkarskimi talentami rekrutowanymi ze środowisk polonijnych. Warto wymienić tu Ludovica Obraniaka – Polaka urodzonego we Francji, związanego z wieloma francuskimi klubami, w tym z pierwszoligowym FC Metz, który w barwach biało-czerwonych grał w latach 2009–2014; Nicolę Zalewskiego – urodzonego we Włoszech polskiego piłkarza związanego z AS Roma, obecnie grającego też w polskiej reprezentacji, oraz Mattiego Casha – Brytyjczyka o polskich korzeniach, także zasilającego obecny skład biało-czerwonych. Jego pochodzenie o tyle zasługuje na uwagę, że jest on wnukiem Ryszarda Tomaszewskiego – Polaka, który trafił do Wielkiej Brytanii wprost ze zsyłki na Syberię w 1940 r. Wraz z mamą i dwiema siostrami, na mocy układu Sikorski–Majski został uwolniony i przez Iran, Indie, a potem Kenię dotarł do Liverpoolu.

Będący synem brytyjskiego piłkarza Matty Cash wystąpił o potwierdzenie polskiego obywatelstwa w 2021 r. W dniu odebrania polskiego paszportu napisał na Twitterze: „To bardzo ważny dzień dla mnie i mojej rodziny. Mój wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa został zatwierdzony przez polskie władze. Dziękuję panu prezydentowi, mojej rodzinie i innym osobom, które mi w tym pomogły. Czas na nowe wyzwania, dam z siebie wszystko dla tego Kraju”.

Tekst Anna Druś, Dziennikarka prasowa i internetowa, pracowała m.in. w Newsweeku, KAI, „Pulsie Biznesu”. Regularnie publikuje w „Pulsie Biznesu”, „Przewodniku katolickim” i portalu Stacja7.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *