Marche: Polonijny obiad i polskie piosenki dla uczczenia majowych świąt

Święto Pracy, Święto Polonii i Polaków za Granicą, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Matki to majowe uroczystości obchodzone przez Polaków nie tylko w ojczyźnie, ale i na całym świecie. Polonia włoska na Półwyspie Apenińskim  również po dwóch latach pandemii zdecydowała się na zorganizowanie różnych wydarzeń kulturalnych i towarzyskich, aby podkreślić swą jedność z krajem. 

Dla włoskiej społeczności polonijnej maj jest wyjątkowym miesiącem. Oprócz tych wyżej wymienionych świąt szczególną uwagę dedykuje się dniu urodzin i śmierci papieża Jana Pawła II,  bitwie pod Monte Cassino, jak i rocznicy śmierci generała Władysława Andersa. 

W niedzielę 29 maja 2022, w regionie Marche, w miasteczku Porto San’t Elpidio położonym nad Adriatykiem,  został zorganizowany obiad dla Polaków i sympatyków Polonii. Z inicjatywy  i pełnego zaangażowania Anety Burnat, przy wsparciu Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Maceracie i Polovers zaproponowano wspólne świętowanie #PolishHeritageDays #GiornateDelPatrimonioPolacco.

 

Sejm RP ustanowił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu narodowego „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” dlatego też wszyscy obecni odśpiewali polski hymn narodowy w rytm znanego wszystkim mazurka, którego zagrał na pianinie młody David Czapla. Nie mogło zabraknąć i włoskiego hymnu.

Zaproszona na obiad Pani Konsul Honorowy RP z Ankony Cristina Gorajski Visconti zachęciła do śledzenia działalności Stowarzyszenia Włosko Polskiego Nowego w Marche. Wraz z Anną Traczewską zaprosiły włoskich biesiadników do odwiedzenia Polski, korzystając z bezpośredniego połączenia liniami Ryanair na trasie Ankona-Kraków. Można było skorzystać z materiałów reklamowych, mapy i broszur jakie zaoferowała Polska Organizacja Turystyczna z Rzymu. Pani Konsul zaproponowała również wsparcie dla narodu ukraińskiego. Zakupując odzież ozdobioną ukraińskimi haftami, można było wspomóc charytatywnie, gdyż całkowity dochód przeznaczony był na pomoc uchodźcom. Piękne Polki obecne tego dnia na obiedzie przedstawiły bluzki i sukienki w małym pokazie mody, podkreślając tym samym urodę jak i polskie serce. O sercu mówił też Mauro Radici, jako przedstawiciel projektu Polovers, czyli zakochanych w Polsce. Zachęcił wszystkich obecnych do przyłączenia się i do wsparcia działalności promowania Polski wśród Włochów i nie tylko.

Kolejną atrakcją popołudnia była muzyka na żywo. Monia Antolini i Gianpaolo Antolini z zespołu Lucy_and_the_ant_bros oraz Aneta Burnat śpiewali polskie i włoskie piosenki. Rozpoczynając koncert utworem dla mam, których to święto obchodziliśmy niedawno w Polsce. Następnie posypały się kolejne muzyczne propozycje, które poderwały biesiadników do tańca. W ich przerwie wszystkim miłośnikom Polski zaproponowano tort. Wśród rozmów i wesołej atmosfery goście zostali do samego zmierzchu. 

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, Firmissima.

Foto Mauro Radici
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *