Prezentacja książki “Polacy w Civitanova”

Publikacja „POLACY W CIVITANOVA. Zdjęcia i historie z czasów wojny. Red: Alvise Manni” została zaprezentowana po południu 29 czerwca 2022 r. w Civitanova Marche (MC), w 78. rocznicę wyzwolenia miasta przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego – co miało miejsce właśnie 29 czerwca 1944 r. 

Spotkanie poświęcone prezentacji książki zostało zorganizowane w barze „Cinciallegra” w Civitanova Marche Alta przez Centrum Naukowe Civitanova wspólnie z włoskim Archeo Klubem Civitanova Marche i Stowarzyszeniem Modelarstwa Historycznego Civitanova Marche.

Głos zabrali:

  • Prof. Alvise Manni – Dyrektor Centro Studi Civitanovesi
  • Prof. Anna Vecchiarelli – przewodnicząca sekcji lokalnej Archeo Klubu Włoskiego
  • Cristina Gorajski Konsul Honorowy RP w Ankonie i córka byłego żołnierza 2 Korpusu Polskiego
  • Maria Aleksandra Radożycka Paoletti – autorka i wiceprezes Stowarzyszenia Włosko-Polskiego nowego w Marche
  • Valerio Gaetani – członek A.S.M. Civitanova Marche
  • Alberto Cacciamani – autor i nauczyciel

Obecni byli także dwaj rekonstruktorzy historyczni w polskich mundurach z Wojskowego Towarzystwa Historycznego Akademii Hoplologiczno-Wojskowej w Ankonie.

Podczas debaty zainterweniował George Dernowski, syn byłego żołnierza z armii generała Andersa, który do końca pozostał we Włoszech oraz pana Vito włoskiego badacza historii, który wspominał o decydującym udziale Polaków nie tylko w Kampanii Włoskiej, ale także w innych okolicznościach II Wojny Światowej.

Inicjatywa zakończyła się pełnym sukcesem, wśród publiczności byli pasjonaci historii, przyjaciele i sympatycy Polski w Marche a także Polovers. Na zakończenie spotkania każdy mógł otrzymać książkę w prezencie.

Korespondencja i zdjęcia Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.