Rzym: Villa Poniatowski i spotkanie Polonii włoskiej z okazji jej święta

Na całym świecie Polonia i Polacy za Granicą obchodzą swoje święto 2 maja. Po dwóch latach przerwy z racji pandemii, Wydział Konsularny w Rzymie zorganizował wyjątkowe obchody. W roku 2022 zostały one włączone w międzynarodowy program #PolishHaritageDays, tak aby podkreślić jak ważna jest obecność rodaków na obczyźnie. 

W dniach 6-7 maja 2022 zaplanowano bogaty i urozmaicony program kulturalny, a i siedziba tych uroczystości była wyjątkowa. W sobotę już od 10.30 w Rzymie, w Villa Giulia wszystkich przybyłych przywitał gospodarz, dyrektor Narodowego Muzeum Etruskiego pan Valentino Nizzo. Pani Ambasador Anna Maria Anders, wyraziła mu wdzięczność za otwarcie sal na tą szczególną okazję jaką była inauguracja wystawy o wybitnym Polaku Gustawie Herlingu Grudzińskim. Podziękowała w szczególności pomysłodawcom i kuratorom konferencji o pisarzu: Marcie Grudzińskiej, Krystynie Jaworskiej, Alessandro Ajres i Pawłowi Morawskiemu. Głos zabrał również poseł Federico Mollicone zaproszony jako przyjaciel narodu polskiego, który docenił twórczość polskiego literata. Natomiast dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny nie tylko podziękował głównemu organizatorowi tego wydarzenia Wydziałowi Konsularnemu przy Ambasadzie Polskiej w Rzymie, ale i wymienił wszystkich którzy przyczynili się do uświetnienia tego dnia. 

Jej moderatorem był  historyk i dziennikarz, prezes Fundacji Rzymskiej im. J. Z. Umiastowskiej – Paweł Morawski. Przedstawił prelegentów i natychmiast zaczął od pytań do swych rozmówców. Przeplatały się wspomnienia córki pisarza z odbiorem twórczości pisarskiej Grudzińskiego przez czytelnika. Odkrywane były aspekty tego słynnego człowieka jako ojca, twórcy literackiego, ale Polaka do szpiku kości. 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Willi Poniatowski położonej tuż obok muzeum. Przewodniczki przedstawiły historię tego miejsca, a następnie pozostawiły czas na obejrzenie wyeksponowanej tam wystawy dotyczącej życia i twórczości Gustawa Herlinga Grudzińskiego, pt. “Portret epoki”.

Po wystawie przyszedł czas na muzykę kameralną. Na dziedzińcu Willi Giulii odbył się koncert pt. “Echa dawnych czasów. Polscy muzycy na dworze Wazów” w wykonaniu zespołu Giardino delle Delizie. Wyjątkowe i już rzadko spotykane dźwięki uprzyjemniły ten wyjątkowy wieczór.  Na koniec pod arkadami zaoferowany został mały poczęstunek. Polonia włoska miała czas na rozmowy w kuluarach. Ten przepięknie zorganizowany dzień był prawdziwą ucztą kulturalną dla polskiej duszy.

Korespondencja i zdjęcia Anna Traczewska, Firmissima.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.