Tomasz Rożek – fizyk z Polski w gronie doradców Europejskiej Agencji Kosmicznej

Znany w Polsce z popularyzowania nauki dr Tomasz Rożek został właśnie włączony do nowo utworzonego zespołu doradców Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie HLAG. Jest jedynym Polakiem w tym gronie oraz jedynym przedstawicielem naszej części Europy.

Pełna nazwa zespołu to High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu) i jest to zupełnie nowa komórka doradcza wewnątrz ESA. Dyrektorowi generalnemu ESA ma tu oprócz dr. Tomasza Rożka doradzać 11 innych osób, w tym m.in. Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO, Saadia Zahidi, dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego, Christoph Schweizer, prezes Boston Consulting, i Cristiana Garmendia, była minister nauki i innowacji rządu Hiszpanii.

– Idea jest taka, by stworzyć grupę ludzi niezwiązanych bezpośrednio z przemysłem kosmicznym, którzy nie są inżynierami, ale zajmują się tematami, które w eksploracji kosmosu są niezwykle istotne. W moim przypadku to jest komunikacja naukowa i edukacja. Ale w naszej grupie są osoby zajmujące się kwestiami transferu technologii, społecznymi, geopolityką – że wspomnę choćby o obecności wśród nas poprzedniego sekretarza generalnego NATO. Nie będziemy doradzali więc w sprawach technicznych albo wyznaczali, na jaką planetę lepiej najpierw polecieć, ale mając informacje o rozwoju technologicznym, będziemy radzić w kwestiach rozwoju i ogólnych kierunków samej Agencji. To ważne, by patrzeć na sukcesy naukowe nie tylko pod kątem czystej wiedzy, ale również społecznym i komunikacyjnym – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.

Polski naukowiec i popularyzator nauki zdradza, że nie było wcześniej żadnego procesu rekrutacji do tej grupy ani on sam nie zna osobiście nikogo w ESA, stąd propozycja, by wejść w skład grupy doradczej, była dla niego zaskoczeniem. Nie jest on jednak jedynym Polakiem, który będzie pracował w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Warszawa, 10.08.2018. Nagranie programu 'Pytanie na Sniadanie’ w TVP2; n/z Dr Tomasz Rozek.,Image: 431662671, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: forumgwiazd.com.pl / Forum

– Już po ogłoszeniu mojej nominacji odezwało się do mnie kilku innych Polaków zatrudnionych w ESA, aby mnie bliżej poznać. Nie od dziś wiadomo, że mamy wiele osiągnięć badawczych czy inżynieryjnych związanych z badaniem kosmosu, choć nie zawsze o tych sukcesach można dowiedzieć się z mediów – mówi Tomasz Rożek.

Jego zdaniem Europejska Agencja Kosmiczna – choć nie jest tak rozpoznawalna dla opinii publicznej jak amerykańska NASA, ma wiele sukcesów, którymi może się pochwalić. – To jest na pewno inna agencja od NASA, ponieważ jest ponadnarodowa. Ta międzynarodowość jest zresztą jej siłą, ponieważ każdy kolejny przystępujący do niej kraj, jak Polska, wniósł coś nowego i dał impuls do rozwoju badań. Jej projekty i sukcesy są bardzo różnorodne. Wymienić tu można np. cały program rakiet Ariane 5, Misję Rosetta i udane lądowanie na komecie; sondy badające Wenus, Kosmiczne Obserwatorium Herschela, obserwatoria Plancka, misję Mars Express. ESA zajmuje się ponadto budową i rozbudową rakiet, a swoją bazę startową ma na Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej, nad samym brzegiem Atlantyku – wylicza polski naukowiec.

Sam Tomasz Rożek szczególnie ekscytuje się zaś planowaną obecnie misją, której celem będzie zbadanie księżyców Jowisza, na których według wielkiego prawdopodobieństwa istnieje jakaś forma życia.

Dr Tomasz Rożek jest fizykiem jądrowym i dziennikarzem naukowym, od lat zajmującym się popularyzacją nauki w mediach i wśród jak najszerszej publiczności. Publikował w wielu polskich mediach, prowadził programy popularnonaukowe w radiu i telewizji, m.in. w latach 2016–2018 był prowadzącym program telewizyjny „Sonda 2” – reaktywowaną po kilkudziesięciu latach serię popularnonaukową w Telewizji Polskiej. Jest kierownikiem działu nauka w tygodniku „Gość Niedzielny”. Od 2013 r. prowadzi portal i kanał w serwisie YouTube o nazwie „Nauka. To lubię”, w którym objaśnia najróżniejsze zagadnienia naukowe z różnych dziedzin, dobierając tematy pod te, które w danym czasie najmocniej rozbudzają ciekawość widzów. Szczególnie dużo miejsca poświęca w swojej pracy odkrywaniu i pokazywaniu szerokiej publiczności sukcesów naukowych Polaków. Od niedawna prowadzi również fundację o tej samej nazwie. Misją fundacji jest „popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia”. Stworzył grę edukacyjną i książkę pt. „Akademia superbohaterów”, w której superbohaterami są najwybitniejsi polscy naukowcy różnych wieków, m.in. Maria Curie-Skłodowska, Ignacy Łukasiewicz, Henryk Arctowski, Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz.

Tekst Anna Druś, Dziennikarka prasowa i internetowa, pracowała m.in. w Newsweeku, KAI, „Pulsie Biznesu”. Regularnie publikuje w „Pulsie Biznesu”, „Przewodniku katolickim” i portalu Stacja7.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021 r.
*Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło DlaPolonii
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *