Czy we Wrocławiu łatwo o pracę dla obcokrajowców?

Wrocławski rynek pracy ma sporo do zaoferowania nie tylko lokalnym mieszkańcom, ale
również wewnętrznym i zewnętrznym migrantom. Sam w sobie staje się również coraz
bardziej umiędzynarodowiony. Jak znaleźć wymarzoną pracę i gdzie jej szukać?
Sprawdźmy!


Wrocław i województwo dolnośląskie to często wybierane lokalizacje przez osoby
przyjeżdżające do Polski. Nic w tym dziwnego. Wyjątkowo prężnie rozwijający się rynek i
znakomite położenie sprawiają, że to świetne miejsca nie tylko do życia, ale również
podejmowania zatrudnienia. Sam Wrocław przeobraża się przy tym w jedną z
najważniejszych w kraju metropolii, która stawia przede wszystkim na rozwój najbardziej
innowacyjnych branż. W tym artykule dowiesz się, na co mogą liczyć obcokrajowcy, którzy
decydują się na zamieszkanie w stolicy Dolnego Śląska, oraz w jaki sposób będzie im
najprościej znaleźć wymarzoną pracę.

Wrocław: lider umiędzynarodowienia

Według oficjalnych danych Wrocław zamieszkuje 642 687 osób. Warto mieć jednak świadomość, że zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba mieszkańców może nawet przekraczać milion. Dzieje się tak między innymi za sprawą obcokrajowców, którzy bardzo licznie ściągają do stolicy województwa dolnośląskiego. Warto wspomnieć, że w samym Wrocławiu do ubezpieczeń społecznych w ZUS zgłoszonych jest blisko 50 tysięcy obywateli Ukrainy. Sporo jest także osób z białoruskim, gruzińskim i rosyjskim paszportem, ale wśród pracujących tutaj i odprowadzających składki migrantów nie brakuje też obywateli Włoch, Niemiec, Rumunii czy Indii. Imigranci reprezentują przy tym różne branże i stanowią cenny nabytek dla rynku pracy, który – podobnie jak w innych dużych metropoliach – cechuje się ciągłym zapotrzebowaniem na pracowników.

Perspektywy gospodarcze na Dolnym Śląsku

O fenomenalnej kondycji lokalnego rynku pracy najlepiej świadczy rekordowo niska stopa bezrobocia. Plasuje się na poziomie zaledwie 1,7%, jest więc trzykrotnie niższa od stopy bezrobocia dla całego kraju. Rzecz jasna jest to w znacznej mierze zasługa aktywnych na rynku podmiotów. We Wrocławiu działa 136,5 tysiąca podmiotów gospodarki narodowej, a w bazie CEIDG zarejestrowano niemal 100 000 działalności gospodarczych. To ponad jedna trzecia wszystkich działalności gospodarczych zarejestrowanych w całym województwie dolnośląskim. Lokalny rynek jest przy tym znakomicie rozwinięty i bardzo zróżnicowany. Wprawdzie – podobnie jak w reszcie kraju – największą popularnością cieszą się przedsiębiorstwa świadczące usługi budowlane i remontowe, jednak aglomeracja wrocławska może poszczycić się również jednym z największych zagęszczeń firm z branży nowoczesnych usług IT czy doradztwa biznesowego i finansowego.

Gdzie szukać ofert pracy? Postaw na oferty online

Oczywiście za publikowanie ofert pracy oraz wsparcie w znajdowaniu zatrudnienia odpowiada Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu. Aby ułatwić korzystanie z jego oferty obcokrajowcom, jego strona internetowa, poza językiem polskim, jest również dostępna w językach angielskim, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim. Ponadto urzędnicy proponują szczególną pomoc osobom, które były zmuszone do opuszczenia Ukrainy w związku z toczącymi się w niej działaniami zbrojnymi i postanowiły poszukać schronienia i miejsca do życia właśnie we Wrocławiu.

Oczywiście na niezwykle intensywnie rozwijającym się rynku większość ofert pracy – zwłaszcza proponujących najatrakcyjniejsze warunki zatrudnienia – w ogóle nie trafia do urzędu pracy. Źródłem najlepszych informacji będzie Internet. Zobacz najnowsze ogłoszenia o pracę we Wrocławiu – GoWork umożliwia dotarcie do zróżnicowanych ofert, dzięki czemu każda osoba, niezależnie od posiadanych kwalifikacji czy wykształcenia, z łatowścią znajdzie odpowiadającą jej propozycję.

Na jakie zarobki możesz liczyć we Wrocławiu?

Biorąc pod uwagę dane statystyczne, Wrocław może zaproponować osobom, które chcą w nim rozwijać swoją karierę, naprawdę sporo. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi tu 6902,36 zł. Jest to wobec tego więcej niż średnie wynagrodzenie w całym kraju (6338,35 zł). Rzecz jasna to, ile uda Ci się zarobić, zależy od kilku czynników, w tym branży, posiadanego doświadczenia, kwalifikacji czy konkretnej firmy.

Jakie widełki widnieją w aktualnych ogłoszeniach o pracę we Wrocławiu? Oto, na jakie zarobki możesz liczyć:

 • Mechanik samochodowy 7000–10000 zł brutto
 • Kierownik budowy 10000-12000 zł brutto
 • konserwator obiektu 3500–5000 zł brutto
 • Pracownik myjni 4000–8000 zł brutto
 • Kierowca taksówki 4500–12000 zł brutto
 • Rekruter 5000–9000 zł brutto
 • Kierowca C+E 6000–12000 zł brutto
 • Pracownik linii produkcyjnej 3500-5500 zł brutto
 • Pracownik magazynu 4000-8000 zł brutto.

Kariera we wrocławskiej branży IT

Wrocław należy do grona krajowych liderów w liczbie najbardziej innowacyjnych firm IT. Ten rynek wyróżnia się także szczególnie dużym zapotrzebowaniem na pracowników. Ich pochodzenie nie ma przy tym większego znaczenia, zwłaszcza że w wielu projektach, ze względu na umiędzynarodowienie, językiem codziennej komunikacji jest angielski. Oczywiście praca IT gwarantuje zdecydowanie bardziej konkurencyjne wynagrodzenie. Jakie stawki widnieją w aktualnych ogłoszeniach o pracę?

 • C# developer 10.000-15.000 zł
 • Java developer 18000-20000 zł
 • Scrum Master 8000–12000 zł, B
 • Business Development Manager 15000-20000 zł,
 • QA Automation Engineer 7000-14000 zł,
 • PHP Developer 12000–18000 zł,
 • Senior Fullstack Developer 15000-25000 zł.

Rynek IT to nie tylko doskonałe zarobki i świetne perspektywy na rozwój, ale również duża większa elastyczność. Wiele ofert pracy, poza standardową umową o pracę, proponuje więc alternatywy, takie jak samozatrudnienie. Do dyspozycji kandydatów pozostaje także wiele benefitów, które sprawiają, że podjęcie zatrudnienia będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. W przypadku obcokrajowców wiele wrocławskich firm IT oferuje również pomoc w relokacji oraz specjalne pakiety, które pozwolą w wygodny sposób przeprowadzić się do stolicy Dolnego Śląska i poczuć się w niej jak w domu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *