Wyjazd do Włoch – krótki przegląd najważniejszych informacji!

Włochy były w 2019 roku (przed pandemią) 5. najbardziej popularnym na świecie celem wycieczek turystycznych. Tamtego roku słoneczną Italię odwiedziło 64,5 mln osób. Wśród nich na pewno było wielu Polaków. Sprawdźmy więc, o co warto zadbać przed wyjazdem do Włoch!

Podróż do Włoch to marzenie wielu osób. Zobaczenie starożytnych zabytków, rozsmakowanie się w niezwykle popularnej na świecie kuchni czy piękne widoki Toskanii, to jedne oczywistych zalet tego kraju. Więcej o Włoszech dowiesz się z przewodnika: https://mubi.pl/poradniki/wlochy-przewodnik-dla-turystow/.

Formalności i dokumenty

Lot z Warszawy do Rzymu trwa nieco ponad 2 godziny. Natomiast podróż samochodem  liczącej prawie 1800 km trasy zajmie ponad 18 godzin. Na pewno podróż samolotem jest wygodniejsza i patrząc na ceny paliwa, może okazać się tańsza. Z kolei wyjazd własnym autem ma jedną wielką zaletę – swobodę, która pozwala na zobaczenie dodatkowych atrakcji po drodze, choćby w Wiedniu!

Do Włoch możemy wjechać tylko z dowodem osobistym ze względu na przynależność do Unii Europejskiej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku podróży samochodem musimy mieć ze sobą prawo jazdy, potwierdzenie ubezpieczenia OC oraz dowód rejestracyjny!

Kolejnym ważnym dokumentem jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziemy mogli skorzystać z finansowanej przez państwo publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak robią to obywatele Włoch. Warto pamiętać, że sama EKUZ nie wystarczy – na wyjazd lepiej także się ubezpieczyć!

Ubezpieczenie turystyczne kosztuje niedużo, a zapewnia szeroką ochronę. Podróżny w czasie wyjazdu będzie mógł liczyć na zwrot kosztów leczenia i hospitalizacji, transport medyczny czy odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu (NNW). Dodatkowo turysty może wykupić OC w życiu prywatnym, co uwaga jest obowiązkowe na włoskich stokach narciarskich, a także ochronę bagażu czy rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka – wylicza zalety Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Więcej informacji na temat ubezpieczenia turystycznego znajdziemy na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

W walizce

Czy wyjazd do Włoch wymaga spakowania jakiś specjalnych rzeczy oprócz ubrań czy kosmetyków? Okazuje się, że tak! Na pewno będziemy potrzebować przejściówki do gniazdek elektrycznych – w Italii mają one kształt trzech pionowych bolców. Bez problemu znajdziemy taką przejściówkę w sklepach z elektroniką i w Internecie.

Na wyjazd do Włoch koniecznie musimy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem do opalania – najlepiej jakby była to co najmniej 30, a najlepiej 50. Na południu Europy w basenie Morza Śródziemnego słońce potrafi bardzo mocno prażyć!

Trochę półżartem, ale osoby wrażliwe na hałasy w ciągu nocy – klaksony, śmiechy i pokrzykiwania temperamentnych Włochów słychać do późnych godzin – powinny zabrać ze sobą stopery do uszu. Dzięki temu uda im się spokojnie i w ciszy przespać noc.

Termin wyjazdu

Kiedy jechać do Włoch? Odpowiedź może być tylko jedna – gdy mamy czas! W Italii jest mnóstwo świetnym miejsce do zwiedzania o każdej porze roku. Oczywiście miłośnicy plaż, upałów i imprez powinni odwiedzić ten kraj latem, choć muszą się przygotować na naprawdę wysokie temperatury i tłumy turystów.

Natomiast turyści, których celem jest przede wszystkim zwiedzanie i rozsmakowywanie się w kuchni włoskiej powinni pojechać do Italii wiosną lub jesienią – pamiętajmy, że pod koniec sierpnia zaczynają się zbiory winogron, które trwają aż do października!

Włochy to także góry i słynne ośrodki narciarskie, takie jak Cortina d’Ampezzo, Alta Badia, Livigno czy Val Gardena. Narciarze i snowboardziści powinni planować podróż na północ Italii w okresie od grudnia do kwietnia. W przypadku takiego wyjazdu na pewno przyda się rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o uprawianie sportów.

Atrakcje i cuda Italii

Przekonywanie do wyjazdu na wakacje do Włoch, to jak mówienie rybie, że w wodzie całkiem dobrze się żyje. Przytoczmy jednak te kilka wyjątkowych miejsc, które znane są na całym świecie, a które koniecznie trzeba zobaczyć na półwyspie Apenińskim!

Na pewno do Włoch warto pojechać, by zobaczyć tamtejsze miasta, poczuć włoskie życie i podziwiać wielowiekową architekturę. Wystarczy wymienić tylko Rzym, Florencja, Mediolan, Wenecja, Bolonia, Neapol. Mała uwaga – moczenie nóg czy wejście do zabytkowej fontanny we włoskim mieście może nas sporo kosztować!

Włochy to także piękne krajobrazy. Pewnie każdy w Polsce, a pewnie i w wielu rejonach świata, słyszał o malowniczej Toskanii, monumentalnym Wezuwiuszu dominującym nad Neapolem czy spektakularnymi piętrzącymi się formacjami skalnymi w Dolomitach. A dochodzą do tego włoskie wybrzeża i wyspy jak Capri, Isla, czy dużo większą Sycylia i Sardynia.

Czy warto odwiedzić Włochy? Zdecydowanie tak, ale z EKUZ i ubezpieczeniem turystycznym!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *