Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota.

Święto zostało ustanowione 20 lat temu w 2002 r. przez międzynarodowy Fundusz na Rzecz Dobrostanu Zwierząt. Jednak bardziej popularny jest Światowy Dzień Kota obchodzony 17 lutego.

Koty od lat są  najpopularniejszymi zwierzętami domowymi zaraz obok psa.

Idea obchodów Światowego Dnia Kota narodziła się we Włoszech w 1990 roku. Dni kota mają podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka oraz ogólnie niesienie pomocy kotom bezdomnym.

Poniżej podajemy 10 ciekawostek o kotach, które sprawiają, że są to zwierzęta wyjątkowe.

1.Jego ogon działa jak przeciwwaga, potrafi sprawnie spacerować po wąskich przestrzeniach czy precyzyjnie skoczyć dzięki bilansowaniu ogonem.

2 Koty nie czują słodkich smaków. Podobnie jak hieny czy gepardy nie wykształciły zdolności do rozpoznawania słodkiego smaku. 

3 Kot jest krótkowidzem. Widzi obiekty, które znajdują się nie dalej niż 6 metrów, za to świetnie widzą w słabym świetle i ciemnościach.

4 Koty są mądrzejsze od psów. Okazuje się, że kora mózgowa tego czworonoga składa się z 300 milionów neuronów, mózg psa ma ich tylko 160 milionów.

5 Kot i wokale. Potrafi wydawać około 100 różnych dźwięków, np. psy tylko 10.

6 Koty w wiekszości nie lubią pić wody .W naturze przodek kota żył w warunkach pustynnych, do dziś niewiele kotów lubi pić wodę, w naturze pobierana ona była wraz z pokarmem.

7 Szósty zmysł kota. Jest on w stanie z wyprzedzeniem wyczuć np. mikrowstrzasy czy niewielkie wibracje. Posiada wrażliwy zmysł czucia, dlatego często jest w stanie przewidzieć nadchodząca burzę, trzęsienie ziemi czy tsunami.

8 Koty są spiochami. Koci ogon pomaga utrzymać równowagę. Przeciętny kot przesypia nawet 16 godzin na dobę.

9 Wyjątkowy nos. Kot posiada  niepowtarzalny i unikalny nos podobnie jak linie papilarne człowieka.

10 Kastracja przedłuża życie kotów. Okazuje sie, że dzięki temu zabiegowi koty żyją dłużej i są mniej narażone na choroby.

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *