Bolonia: Odwiedzamy dom artysty Giorgio Morandi

Mam duży szacunek dla przedmiotów, z których przynajmniej raz korzystałem,,

Giorgio Morandi urodzony w Bolonii to czołowy artysta XX wieku znany przede wszystkim z malowania martwych natur. Początkowo, w latach 1911-1913, Morandi malował głównie naturę martwą i pejzaże. Bardzo znane są te nostalgiczne z okolic Grizzana. Morandi od 1914 interesował się przedmiotami i ich relacjami w przestrzeni. Jego twórczość charakteryzują subtelne akcenty kolorystyczne, w wąskim zakresie tonalnym od beżu do szarości.

Od najmłodszych lat wykazywał wielką pasję do sztuki figuratywnej, przekonując swoich bliskich, aby zezwolili mu na zapisanie się na Akademię Sztuk Pięknych w Bolonii. Tak też się stało. Giorgio Morandi żył w ścisłym związku ze sztuką i tworzył niemal wyłącznie w murach swojej pracowni: przede wszystkim w Bolonii, a w ostatnich czterech latach (lata 1960-1963) w Grizzana. Artysta miał szczególny sentyment do przedmiotów. Raz zwierzył się swojemu przyjacielowi Arnaldo Beccaria. W jednym z niewielu udzielonych wywiadów „Mam duży szacunek dla przedmiotów, z których przynajmniej raz korzystałem ,,.

Z tego powodu artysta przechowywał niemal wszystko – bilety kolejowe i z wystaw, zużyte zapałki, orzechy włoskie i kasztanowca, kamienie, pożółkłe kartki z notatkami, muszle , wazony, butelki,. Kolekjonował wszystko to co jest częścią rzeczywistości, i jako takie musi być analizowane i szanowane. To właśnie te przedmioty stały się głównymi tematami prac.

Muzeum /Casa Morandi

Jeśli zawitasz do Bolonii polecam odwiedzić jego dom, który pozwoli poznać lepiej artystyczne wnętrze malarza. Zarówno dom jak i jego prace są odzwierciedleniem jego duszy, w której znajdowała się samotność i nostalgia…Takie właśnie wrażenia nasuwaja się po wejściu do jego mieszkania.

Dom znajduje się przy via Fondazza 36, gdzie mieszkał od 1933 do 1964 roku. Wcześniej, od 1910 roku, jego rodzina mieszkała pod nr. 38, na tej samej ulicy.

Casa -museo została zainaugurowana i otwarta dla publiczności w 2009 roku. Ukazuje najważniejsze etapach w życiu Morandiego, prace artystycznej, rodzinę i spotkania z innymi artystami.

Znajdują się w nim oryginalne meble, niewielka prywatna kolekcja sztuki starożytnej artysty oraz biblioteka z ponad 600 książkami oraz mały magazyn, w którym przechowywał przedmioty używane do niektórych z jego najbardziej znanych dzieł. Dom znajduje się na pierwszym piętrze, jest skromnie umeblowany. Wśród różnych pomieszczeń piękne jest atelier, które wydaje się nienaruszone od czasu zamieszkania artysty. Najwiekszą uwagę przyciagają porozrzucane wszędzie przedmioty jak zdjęcia, listy, butelki, muszle, wazony i inne modele, które utrwalał artysta.

Ciekawe jest 30-letnie zdjęcie jego podwórka z drzewem oliwnym. Jeśli wyjrzymy przez okno muzealne drzewo jest nadal tam. Morandi miał też sporą kolekcję sztuki, na przykład niektóre dzieła sztuki sakralnej autorstwa Pseudo Jacopino di Francesco :Cristo Crocifisso (1320), Vergine annunciata( 1320) i Angelo annunciante (1320).

Znajdziemy również ciekawą pracę belgijskiego artysty Jamesa Ensora w technice akwaforty ,,Doctrinaile Alimentation ,, (1889).

Nie mogło zabraknąć gabloty z nagrodami specjalnymi, w której znajduje się między innymi złota tablica Archiginnasio przyznana Morandiemu przez władze Bolonii w 1963 roku za cenny wkład wniesiony do sztuki włoskiej. Archiginnasio d’oro to największe uznanie, jakie władze gminy Bolonia przyznaje osobistościom ze świata kultury i nauki. Na złotej tabliczce artystycznie wygrawerowano fasadę samego budynku.

W mieście znajduje sie także wystawa dzieł Morandi w muzeum MAMBO, wkrótce pojawi się relacja na naszym portalu.

Do muzeum wstęp jest bezpłatny – otwarte jest dla publiczności tylko w weekendy, zwiedzanie tylko po dokonaniu rezerwacji na stronie: https://www.midaticket.it/eventi/casa-morandi

Godziny otwarcia

Sobota 14.00-17.00

Niedziela 10.00-13.00 i 14.00-17.00

od 2 lipca do 23 października 2022

sobota i niedziela 16:00-20:00

Korespondencja oraz fotografie Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *