Drogie włoskie wakacje

Włoski sezon wakacyjny w pełni. Tradycyjnie to właśnie w sierpniu mieszkańcy Italii wybierają się na urlop. W całym okresie letnim 34,5 mln Włochów wyjedzie na wakacje, spędzając przynajmniej jedną noc poza domem. Większość urlopowiczów (62,7%) spędzi poza domem od 4 do 7 nocy lub weźmie dłuższy urlop (31,4%). W tym roku może okazać się dużo droższy niż zakładano. Codacons , włoska organizacja obrony praw konsumentów właśnie podała, że wakacje 2022 są najdroższe w ostatnich 50 latach.

Foto Pixabay

Jak wykazano, loty na trasach międzynarodowych podrożały o ponad 100 procent, krajowe wzrosły średnio o 33 procent. Na włoskich autostradach i drogach miliony kierowców zapłacą więcej o ponad 12 procent za benzynę i 22 procent za olej napędowy – mimo starań rządu i zdjęcia części opłat akcyzowych ( benzyna we Włoszech kilka miesięcy temu przekroczyła 2 euro za litr, teraz jest o 20-30 centów tańsza, przynajmniej na stacjach w miastach bo te na autostradach rządzą się swoimi prawami). Również bilety na prom wzrosły – średnio o 18 procent. Dobra wiadomość dla jeżdżących koleją – tu jest taniej w stosunku do roku poprzedniego o około 10 procent, tylko z punktualnością jest różnie.

Foto Pixabay

Hotele, po trudnych ostatnich latach, poczuły swój moment i podniosły średnio ceny o ponad 20 procent, choć nie brakuje rekordzistów, którzy podwoili ceny w stosunku do 2021 roku. Wstęp na plażę i wynajem leżaków to też wydatek większy, średnio od 5 do 15 procent w stosunku do ubiegłorocznych wakacji.

Gdzie się wybierają Włosi na wakacje 2022? 90% zostanie we Włoszech. Potwierdza się, że ulubionym celem podróży jest morze (74,6%), następnie góry (11,6%) i miasta sztuki (5,8%). Nawet wśród tych, którzy wyjadą za granicę (9,8%), to właśnie morze będzie przyciągać najbardziej (78,1%), zwłaszcza w krajach sąsiednich. Na wybór destynacji duży wpływ miał konflikt między Rosją a Ukrainą: tylko 17,3% urlopowiczów twierdzi, że nie miało na niego wpływu.

Foto Pixabay

Średnie ogólne wydatki (obejmujące podróże, żywność, zakwaterowanie i rozrywkę) szacowane na cały okres letni wynoszą około 946 euro na osobę, co da 32,6 mld euro ogółem. Główny urlop będzie kosztował 876 euro dla osób przebywających we Włoszech i 1 384 euro dla osób wyjeżdżających za granicę. Jak to procentowo rozkłada się w budżecie: 32,0% przeznaczane jest na posiłki (śniadania, obiady i kolacje), 26,4% na noclegi, 20,9% na wydatki związane z podróżą, 10,4% na zakupy i 10,3% na wszystkie inne wydatki (rozrywka, wycieczki i wyjazdy).

Hotel pozostaje preferowanym wyborem mieszkańców Italii, z 26,2% preferencji. W dalszej kolejności są to: dom krewnych lub znajomych (21,4%), własny dom (15,6%), b&b (14,5%) i dom wynajmowany (12,9%). Tylko 0,5% Włochów wybrało czerwiec na główny urlop; sierpień to nadal wakacyjny lider (dla 74,8%), następnie lipiec (15,8%), podczas gdy 8,9% wyjeżdżających na wakacje preferowało wrzesień. Przy wyborze miejsca na wakacje Włosi kierują się w 55,4% przypadków poszukiwaniem naturalnego piękna miejsca, w 36,6% chęcią odpoczynku, w 31,9% przyzwyczajeniem, a w 23,3% rozrywką, jaką oferuje dana destynacja.

Foto Pixabay

W tym roku 41,7% Włochów nie wyjedzie na wakacje w okresie od czerwca do września. Jako główne powody wymieniane są ekonomiczne (43%), rodzinne (22,1%), zdrowotne (17,5%), z powodu wyjazdu na wakacje w innym terminie (8,1%), z obawy przed nowymi zakażeniami koronawirusami (7,6%), z powodu obaw o bezpieczeństwo, takich jak ataki, terroryzm (6%) oraz z powodu zobowiązań zawodowych (5,4%).

Tyle badania przeprowadzone przez Demoskopikę. Decyzje Włochów przekładają się – jak podało Federalberghi – na ponad 340 milionów zarezerwowanych noclegów, a całość wydatków turystycznych szacuje się na poziomie około 26 miliardów euro, co da wzrost w stosunku do 2021 roku o 11,8% więcej.

Foto Pixabay

Podsumowując: w porównaniu do roku 2020, rok 2022 zaprezentował się z 35% wzrostem ruchu turystycznego, co wynika też z tego, że Włosi wybierają swój kraj na wakacje, które niestety są w tym roku najdroższe od 50 lat.

Korespondencja Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *