15 sierpnia Włosi świętują „Ferragosto”

Ferragosto świętuje się w całych Włoszech. Zbiega się ze świętem katolickim Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (L’assunzione della Beata Vergine). Tradycja świętowania wywodzi się jeszcze ze starożytności. W 18 roku p.n.e. cesarz Oktawy August, od którego imię nosi ósmy miesiąc roku (wł. Agosto), wprowadził zarządzenie, że miesiąc sierpień będzie tak zwanym okresem” Feriae Augusti” i będzie miesiącem wakacji i zakończenia zbiorów. 

Dzisiaj dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego połowa sierpnia to szczyt sezonu urlopowego i współczesne świętowanie Ferragosto to przede wszystkim apogeum sezon urlopowego.

Foto Aleksandra Seghi

W trakcie obchodów tego święta, Włosi organizują spotkania i pikniki rodzinne i przyjacielskie, wyjeżdżają poza miasto (w góry, na wieś i nad morze), chodzą na liczne organizowane na to święto  koncerty, świętują na plażach gdzie oblewają się wodą i wieczorem oglądają kolorowe fajerwerki.

Tradycja urządzania pikników na plaży na Ferragosto pojawiała się dopiero w latach dwudziestych ubiegłego stulecia i trwa do dziś. Znakomita włoska kuchnia i pyszne jedzenie pozwala na oddanie się całkowicie włoskiemu „dolce vita” i w radosny oraz beztroski sposób spędzić to święto w otoczeniu bliskich osób i rodziny.

Foto Pixabay

No i oczywiście serdeczny

Buon Ferragosto dla wszystkich!

Tekst i zdjęcia z koncertu Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *