Półwysep Argentario nad Morzem Tyrreńskim. Malowniczy zakątek Toskanii.

Położony nad Morzem Tyrreńskim Półwysep Argentario to uroczy zakątek Toskanii bogaty w przepiękne krajobrazy. Surową przyrodę znajdziemy w malowniczych zatoczkach, gdzie krzewy zakwitają różnorodną kolorystyką. Przy bardzo krajobrazowej i widokowej trasie przebiegającej wzdłuż półwyspu o nazwie „Panoramica” można podziwiać fantastyczne krajobrazy w tle z błękitnym morzem. Niektóre zatoczki są widoczne z tej trasy między innymi Cala Grande razem z trzema żwirowymi plażami, które wyłaniają się z śródziemnomorskich zarośli i do których można dotrzeć pieszo lub dopłynąć łodzią.

Cala Grande, to zatoczka położona w północno – wschodniej części Półwyspu o plaży żwirowo – kamienistej. Dzięki ścieżce otoczonej naturą j est łatwo dostępna na piechotę.

Spacer do plaży trwa około 20 minut, idzie się najpierw po asfaltowej drodze, a później przez las. Plaża charakteryzuje się niskimi skałami marginalnymi i dnie morskim, głównie piaszczystym z naprzemiennie bujną roślinnością.

Oceaniczna roślina „posidonia” w morzu kreuje prawdziwą i właściwą prerię na piaszczystym dnie, od powierzchni do głębokości 40 m tworząc złożony ekosystem pod względem bogactwa przyrodniczego oraz obrony wybrzeża. Krystaliczna woda wokół plaży świetnie się nadaje do snorkelingu i miłośnikom nurkowania oferuje niezapomniane widoki.

Cala Piccola – rozciąga się po zachodniej stronie półwyspu i jest plażą prywatną, bezpośredni dostęp mają osoby przebywające w kompleksie hotelowo – turystycznym. Otoczona wysokimi dębami, dziewiczą przyrodą oraz krystalicznym morzem Tyrreńskim.  Morze o kamienistym dnie ma tutaj fantastyczny kolor oraz przejrzystość i jest miejscem do nurkowania wśród najpiękniejszych w Argentario.

Przed plażą, kilkaset metrów od brzegu, można podziwiać widok na rafę koralową oraz zobaczyć wiele gatunków ryb.

Naprawdę warto zobaczyć. 

Tekst oraz zdjęcia Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *