Święto Św. Petroniusza w Bolonii

W całych Włoszech 4 października obchodzi się dzień Świętego Franciszka. Natomiast w Bolonii świętuje się dzień Św. Petroniusza. Dla mieszkańców jest to naprawdę bardzo ważne wydarzenie, gdyż Św. Petroniusz już od ponad 1200 lat jest patronem tego miasta.

Z tej okazi 4 października co roku celebruje się mszę świętą w kościele Św. Petroniusza na Piazza Maggiore. Następnie przechodzi procesja, w której uczestniczą ważne osobistości miasta. W tym roku uczestniczyli między innymi burmistrz Bolonii Matteo Leppore i arcybiskup, kardynał Matteo Maria Zuppi.

Procesja z relikwiami patrona

Zgodnie z tradycją, po mszy świętej na plac wychodzi procesja z relikwiami patrona miasta. Potem do późnego wieczora na placu odbywa się koncert, a wieczór kończy się fajerwerkami.

Patron Bolonii

San Petronio został głównym patronem Bolonii w 1253 roku. W 1390 roku rozpoczęła się budowa dedykowanej mu bazyliki, znajdującej się na Piazza Maggiore, według projektu architekta Antonio di Vincenzo.

W tradycyjnej ikonografii Petroniusz przedstawiany jest w szatach biskupich w dojrzałym wieku, na wzór biskupa z białą brodą i mądrym i ojcowskim aspektem. Nominacja na protektora miasta wyróżniła jego postać z dodatkiem modelu miasta na dłoni, który podtrzymują anioły.

Korespondencja i fotografie Aneta Malinowska, autorka stron
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *