Projekcje dźwiękowo – świetlne na fasadzie Bazyliki Św. Piotra w Watykanie

W godzinach wieczornych na fasadzie Bazyliki św. Piotra, jednej z najbardziej imponujących budowli sakralnych na świecie, można oglądać projekcje krótkich filmów na temat życia apostoła Piotra. Trwają one około 8 minut. Zatytułowane są „Pójdź za mną” („Seguimi”). Turyści i pielgrzymi zwiedzający Watykan mogą podziwiać ten pokaz w 3D wieczorem od godz. 21 do godz. 23 od 2 do 16 października

Prezentowany videomapping powstał między innymi dlatego, by przypomnieć postać Świętego Piotra, założyciela kościóła, prześledzić główne etapy jego życia oraz przypomnieć również o ogromnym znaczeniu jego postaci dla naszej wiary i historii kościoła.

W projekcie zostały wykorzystane arcydzieła sztuki sakralnej, którymi dysponują Muzea Watykańskie i Bazylika Św. Piotra. Podczas videomappingu można zobaczyć dzieła takich malarzy jak Perugino, Rafaello, Cavallucci i Guido Reni oraz prześledzić etapy życia apostoła takie jak: przebywanie z Chrystusem, jego misję i męczeństwo za wiarę.

Ten mix nowej technologii i sakralnej ikonografii to połączenie starożytności z nowoczesnością. Technologia pomogła ulepszyć wizję obrazów i arcydzieł włoskich mistrzów sztuki, opowiadając w wyjątkowy sposób najistotniejsze chwile z życia Galilejskiego rybaka.

Dodatkowo podczas tych dźwiękowo – świetlnych widowisk, można wieczorem zwiedzić Bazylikę i przejść ścieżką duszpasterską prowadzącą do Grobu Św. Piotra.

Ta wspaniała inicjatywa przedstawia pierwszy etap tras „Sztuka i wiara’ w Watykanie. Po tak udanym przedsięwzięciu i projekcji  videomappingu czekamy więc na następne etapy.

Tekst: Anna Dorota Więckowska 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *