Narodowe Czytanie w Konsulacie Honorowym RP we Florencji

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku lekturą zostały wybrane „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Po raz pierwszy do wydarzenia przyłączył się również powstały na jesieni zeszłego roku Konsulat Honorowy RP we Florencji. W salonie placówki zebrała się mała grupa Polonii gotowa do odczytania wierszy.

Na początku nastąpiły ciepłe powitania, gdyż było to pierwsze wydarzenie organizowane przez Konsulat po okresie wakacyjnym.

Jolanta Talaj przywiozła pierwsze wydanie Dzieł Mickiewicza, które z ciekawością przejrzeli przybyli na spotkanie.

Następnie wszyscy wygodnie zasiedli, a Pan Konsul Honorowy RP Stefano Barlacchi przeczytał kilka słów na temat powstania i idei Narodowego Czytania.

Głos zabrała Halina Lorenc. Opowiedziała po krótce o Adamie Mickiewiczu i przede wszystkim wróciła pamięcią do wystawy, którą organizowała wraz ze Stowarzyszeniem polsko – włoskim w Toskanii na cześc tego wielkiego Polaka w Bibliotece Narodowej we Florencji.

Na ręce Pana Konsula Barlacchi przekazała dla Konsulatu bardzo cenny dar, a mianowicie pamiątkowy album z wystawy o Mickiewiczu oraz o Wisławie Szymborskiej, która miała miejsce również w Bibliotece Narodowej we Florencji.

Jako pierwszy rozpoczął lekturę Pan Konsul Barlacchi. Drugą częśc „Powrotu Taty” po włosku przeczytał Federico Bussani. Wybrane wiersze Mickiewicza z polskiego na włoski przetłumaczył Paolo Statuti.

Kolejne wiersze, tym razem w języku polskim przeczytali:

Jolanta Talaj,

Agnieszka Łuszczyńska,

Profesor Marcin Wyrembelski,

Anita Stec,

najmłodszy uczestnik spotkania, dziesięcioletni Karol

oraz Aleksandra Seghi, redaktor portalu Polacy we Włoszech.

Pomiędzy czytaniem wierszy znalazł się czas na ich analizę i refleksje. Po zakończeniu lektury Pan Konsul rozdał wszystkim obecnym pamiątkowe dyplomy.

Obecni stanęli do wspólnego zdjęcia.

Korzystając ze wspólnego spotkania Pan Konsul przedstawił również postac Agnieszki Pudlis, polskiej poetki, która w niedługim czasie będzie prezentowała swoje wiersze w siedzibie Konsulatu. Zostały odczytane niektóre wiersze zarówno w języku polskim jak i włoskim.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i wymianą wrażeń.

Korespondencja i fotografie Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *