Rzym: Alarm wsród mieszkańców dotyczący pająka skrzypcowego

Powraca temat dotyczący pająka skrzypcowego (Loxosceles  rufescens), jego groźna obecność w okolicach od Laurentino do Portuense w Rzymie alarmuje mieszkańców.

Występuje tam gdzie jest dużo zieleni. W ciepłe i gorące dni przebywa np. w parkach i ogrodach, ale również w domach, ponieważ nie znosi zimowych niskich temperatur. W domu siedliska pająka to; piwnice, starych i łazienki.

Foto: Wikipedia

Jest pająkiem o małych rozmiarach, może osiągnąć wielkość od 7 mm (ciało samca) i 9 mm (ciało samicy), ma żółtawo – brązowy kolor i długie nogi. Znany jest jako pająk skrzypcowy ze względu na charakterystyczną plamę obecną na ciele, która przypomina instrument muzyczny. Pozornie mały, ale jest niezwykle niebezpiecznym pająkiem.

Ugryzienie pająka skrzypcowego początkowo jest bezobjawowe i bezbolesne, a na ciele nie ma żadnych zmian. W ciągu kilku godzin po ukąszeniu pająka jego ukąszenie może spowodować poważne problemy. Pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i mrowienie skóry, które w ciągu 48- 72 zmienia się w radykalny sposób. Najpierw pojawia się duży pęcherz z ropą i krwią oraz gorączka.

W poważnych sytuacjach oprócz gorączki może wystąpić wysypka skórna, siniaki nawet uszkodzenie mięśni, nerek, któremu towarzyszy krwawienie. Jad tych pająków może powodować rozległą martwicę tkanek.

Nigdy nie trzeba lekceważyć ugryzienie pająka. W takim przypadku trzeba natychmiast zadzwonić do Centrum Kontroli Zatruć 02 – 66101029, szczególnie jeśli objawy pojawiają się i nasilają w ciągu bardzo krótkiego czasu.

Tekst Anna Dorota Więckowska 

Od Redakcji: O pająku skrzypcowym pisaliśmy 4 lata temu, proszę kliknąć TUTAJ.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *